Kronik obstrüktif akciğer hastalığı'nda yaşam kalitesinin belirlenmesinde SF-36 sağlık taraması'nın değeri
  1. Tez No: 164803
  2. Yazar: ŞADAN SOYYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜNSELİ KILINÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Bu çalışma, SF-36 yaşam kalitesi anketinin, fonksiyonel ve nonfonksiyonel parametrelerle olan ilişkisi ile orta-ağır KOAH arasında SF-36'da meydana gelen farklılıkları incelemek amacıyla 45 stabil KOAH'lı hastada yapılmıştır. Hastalara spirometri, statik akciğer volümleri, difüzyon kapasitesi ölçümleri, MMRC dispne ölçümü ve 6 DYT yapılarak SF-36 yaşam kalitesi anketi uygulanmıştır. Hastaların ortalama yaşı 66 ± 10 (40-86) olup; kadın - erkek oram 4/41 (%8.9 - %91.1)'dir. Ortalama FEVu %43.6±15.7, FEVı/FVC: 49.8±10.8, RV/TLC: %52.2±10.6, DLCO: % 66.8±21.2, DLCO/VA: 83.6±30.8 bulunmuştur. Ortalama MMRC: 1.8+1.2, 6 DYT öncesi BORG: 0.5±0.9, 6 DYT sonrası BORG: 2.2±2.5 olup, yürüme mesafesi 375.U118.8 m'dir. 6 DYT öncesi SO2 % 96.4±1.T, 6 DYT sonrası SO2 ise % 94.8+3.7'dir. SF-36 skorları; genel sağlık 47.2+24. İ, fiziksel fonksiyon 49.9+29.6, fiziksel rol 35.1+37.9 emosyonel rol 49.4±36.6, sosyal fonksiyon 63.0+32.8, ağn 74.8+26.4, enerji 49.2+20.3, mental sağlık 59.2±19.7 olarak bulunmuştur. SF-36 yaşam kalitesi anketinin fonksiyonel parametrelerle korelasyonu gözden geçirildiğinde; SF-36'ının genel sağlık skalası FEVı(ml) ve FVC (mi) ile orta dereceli korelasyon gösterirken (sırasıyla r = 0.55, r = 0.56), fiziksel fonksiyon skalası zorlu vital kapasite parametrelerinden FVC, %FVC, FEVı, %FEVı, FEF25-75, % FEF25-75 üe orta dereceli korelasyon (sırasıyla r = 0.62, r =0.57, r = 0.67, r = 0.59, r = 0,69, r = 0.54) göstermiştir. Statik akciğer volümlerinden; RV7TLC ve ÎC parametreleri SF-36 fiziksel fonksiyon skalası ile orta dereceli korelasyon göstermiştir (sırasıyla r = -0.54, r = 0.-65). Bunların dışında SF-36 yaşam kalitesi anketinin fiziksel rol, emosyonel rol, sosyal fonksiyon, ağrı, enerji ve mental sağlık skalalarının akciğer fonksiyonları Üe korelasyonu bulunamamış veya çok zayıf bulunmuştur. SF-36 yaşam kalitesi anketinin nonfonksiyonel parametrelerle korelasyonuna bakıldığında, SF-36 genel sağlık, fiziksel fonksiyon, sosyal fonksiyon ve enerji skalalar, MMRC ile orta dereceli korelasyon ( sırasıyla r = -0.51, r = -0.61, r = -0.58, r = -0.65) gösterirken, fiziksel rol, emosyonel rol ve mental sağlık ile MMRC arasında zayıf korelasyonlar bulunmuştur (sırasıyla r = -0.35, r =-0.40, r= -0.40). 49Genel sağlık ve fiziksel fonksiyon skalalar 6 DYT ile orta dereceli korelasyon göstermişlerdir (sırasıyla r = 0.53, r = 0.64). Fiziksel fonksiyon ile 6 DYT sonrası BORG değeri arasında orta dereceli korelasyon saptanmıştır (r =- 0.56). Ağrı skalası, nonfonksiyonel takip parametreleri ile korelasyon göstermemiştir. Orta ve ağır hasta gruplarının SF-36 yaşam kalitesi parametreleri karşılaştırıldığında, her iki grup arasında genel sağlık, fiziksel fonksiyon, sosyal fonksiyon ve enerji skalalan arasında anlamlı derecede fark saptanmıştır. Bu fark, fiziksel fonksiyon için çok anlamlıdır. Sonuç olarak; KOAH'lı hastalarda SF-36 genel Sağlık anketi ile ölçülen yaşam kalitesinin, özellikle fiziksel rol komponentinin, önemli derecede etkilendiği görülmüştür. Hastalık ağırlaştıkça hastaların genel sağlığı, fiziksel ve sosyal fonksiyonları ile enerji komponentleri daha da bozulmaktadır. KOAH'lı hastaların takibinde ve tedavi -etkinliğinin değerlendirilmesinde, fonksiyonel ve nonfonksiyonel ölçümlerin yanısıra yaşam kalitesi ölçümleri de değerlidir. Genel sağlık anketlerinden biri olan SF-36, bu konuda gerekli ve yararlı bir ölçüm aracıdır. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed in 45 COPD patients to evaluate the relation of SF-36 questionnaire, an instrument for measuring health-related quality of life, with the functional and non-functional parameters. The differences of SF-36 changes among the moderate and severe COPD subjects were also analyzed. All the patients had spirometry, static lung volumes, diffusion capacity and MMRC dyspnea measurement, 6 MWT along with SF-36 questionnaire. Mean age of the patients patients was 66± 10 (40-86); female-male ratio 4/41 (%8.9- %91.1).The lung function parameters are as follows: Mean FEVı: %43.6±15.7, FEVi/FVC: 49.8±10.8, RV/TLC: %52.2±10.6, DLCO: % 66,8±21.2, DLGO/VA: 83.6±30.8. Mean MMRC, pre 6 MWT BORG and post 6 MWT BORG were 1.8±2.6, 0.5±0.9 and 2.2±2.5 respectively. The walking distance was measured to be 375. 1±1 18.8 m. Pre 6 MWT SO2 was %96.4±1.7 while the post 6 MWTISO2 was 94.8±3.7. The SF-36 scores are: general health perceptions 47.2±24.1, physical functioning 49.9±29.6, role physical 35.Ü37.9, role emotional 49.4± 36.6, social functioning 63.0±32.8, pain index 74.8±26.4, vitality 49.2±20.3, mental health index 59.2±19.7. SF-36 questionnaire general health score correlated moderately with FEVı and FVC (r = 0,55, r = 0,56, respectively) while physical functioning score revealed a moderate correlation with FVC, %FVC, FEVı, %FEVı, FEF25-75 and % FEF25-75 (r = 0.62, r = 0.57, r = 0.67, r = 0.59, r = 0.69, r = 0.54, respectively). SF-36 physical functioning score showed a moderate correlation with static lung volumes RV/TLC and IC (r = -0.54, r = 0,65, respectively). The role physical, role emotional, social functioning, pain index, vitality and mental health scores had a very poor correlation with pulmonary function tests. As for the correlation of SF-36 health survey questionnaire with the non-functional parameters, general health, physical functioning, social functioning and vitality scores showed moderate correlation with MMRC (r = -0.51, r = -0.61, r = -0.58, r = -0.65, respectively) and physical role, emotional role and mental health revealed poor correlation with MMRC (r = -0.35, r = *0.40, r = -0.40, respectively).General health and physical function scores showed moderate correlation with 6 MWT (r = 0.53, r = 0.64, respectively). A moderate correlation was observed between physical functioning and post 6 MWT BORG values (r = -0.56). Pain score did not show any correlation with the non-functional follow-up parameters. 51The SF-36 life quality parameters of the moderate and severe patient groups was compared and statistically significant differences were observed between the general health, physical functioning, social functioning and vitality scores of the two groups. This difference was highly significant for the physical functioning. As a result, physical role component of the COPD patients measured by SF-36 questionnaire was significantly affected. As the disease progressed general health, physical and social functioning components of the patients deteoriated. Our results suggest mat measurement of health-related quality of life along with the measurement of functional and non-functional parameters is useful both for the follow-up and treatment of COPD.The SF- 36 questionnaire is noted to be a necessary instrument for measuring health-related quality of life in patients with COPD. 52