Homosisteinin antioksidan enzimler (gulutatyon peroksidoz) üzerine olan etkisinin in vitro incelenmesi
Investigation of the homocyoteine effect on antioxidant enzymes (glutathione peroxdose) in vitro conditions
- Tez No: 164887
- Danışmanlar: PROF.DR. NURTEN DİKMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET Homosisteinin Antioksidan Enzimler (Glatatyon Peroksidaz) Üzerine olan Etkisinin in vitro Koşullarda İncelenmesi Hiperhomosisteineminin kardiyovasküler hastalıklar ve nöral tüp defektini de içerisine alan bir çok hastalıkla ilişkisinin olduğu uzun yıllardan beri bilinmektedir. Fakat hangi mekanizma ile hastalık oluşumunda etken olduğu henüz tam olarak aydınlatılmamıştır. Bu çalışma homosisteinin (Hey) antioksidan bir enzim olan glutatyon peroksidaz (GPx) aktivitesini nasıl etkilediğini incelemek amacı ile yapılmıştır. Çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. tik aşamada homosisteinin saf hazır enzim aktivitesini nasıl etkilediği araştırılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda, şiddetli hiperhomosisteinemi (50-500 uM Hey) durumunda enzim aktivitesinin rahibe olduğu gözlenmiştir. Sistein ise glutatyon (GSH) konsantrasyonunun düşük olduğu durumlarda glutatyon peroksidaz aktivitesini arttırırken, GSH ve sistein konsantrasyonun çok yüksek olduğu durumlarda enzim aktivitesini azaltmaktadır. İkinci aşamada homosistein etkisinin fizyolojik koşullarda nasıl gerçekleştirildiği araştırılmıştır. Bu amaçla 30 kordon kanında (15e, 15k) ve değişik yaş gruplarındaki (çocuk, genç, orta yaş ve yaşlı), toplam 80 sağlıklı bireyden (40e, 40k) alman venöz kanlarda hücresel glutatyon peroksidaz aktivitesi (cGPx) ve serum homosistein düzeyi ölçülmüştür. Bu parametrelerin yanı sıra eritrositlerdeki glutatyon (GSH) düzeyi ile eritrosit ve plazma malondialdehid (MDA) düzeyleri de incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of The Homocysteine Effect On Antioxidant Enzymes (Glutathione Peroxidase) in vitro Conditions It has been known for many years that, hyperhomocysteinemia has associated with a lot of diseases including cardiovascular diseases and neural tube defect But, it has not been clarified exactly which mechanism is responsible for the disease occurence. This study has done in order to examine how homocysteine (Hey) effects the glutathione peroxidase (GPx), which is an antioxidant enzyme. The research has done in two stages. In the first stage, it has investigated how commercially available homocysteine affects the enzyme activity. At the end of the study, it was observed that the enzyme activity was inhibited in severe hyperhomocysteinemia (50-500uM Hey) conditions. Cysteine was increased GPx activity in low glutathione concentrations, and it was decreased enzyme activity in high glutathione and cysteine concentrations. In the second stage, it's been examined how the homocysteine effect is occured in physiological condiotions. For this reason, the level of cellular glutathione peroxidase (cGPx) activity and serum homocysteine was measured in the venouse blood samples taken from 80 (40m, 40f) healthy individuals from different age groups (child, teenage, middle age and old) and 30 cord blood (15m, 15f) samples. Besides these parameters, the level of erythocyte glutathione (GSH) and the levels of erythocyte and plasma malondialdehid (MDA) were also analysed.