Pre-emptif uygulanan tramadol ve lornoksikamın erken postoperatif analezik tüketimi ve stres yanıt üzerine etkileri
- Tez No: 164977
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KENAN KAYGUSUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, preemptif uygulanan tramadol ve lornoksikamın erken postoperatif dönemdeki analjezik tüketimi ve stres yanıt üzerine etkilerini belirlemek amaçlandı. Açık kolesistektomi operasyonu uygulanacak ASA I-IX grubuna giren 30 hasta rasgele üç gruba ayrıldı. Kontrol grubuna (Grup K) plasebo, tramadol grubuna (grup T) i.v. 100 mg tramadol ve lornoksikam grubuna (Grup L) i.v. 8 mg lornoksikam anestezi indüksiyonundan 10 dakika önce uygulandı. Anestezi indüksiyonu O.lug/kg fentanil ve 4-7 mg/kg tiopental sodyum ile sağlandı. Kas gevşemesi ise 0.1 mg/kg vekuronyum ile sağlandı. İdamede % 3-6 desfluran ve % 50-50 N2O-O2 kullanıldı. Pre ve peroperatif dönemde hastaların hemodinamik parametreleri ve postoperatif dönemde hemodinamik parametreler, VAS (Görsel Ağrı Skalası) değerleri, derlenme skorları, ilk analjezik ihtiyaç zamanlan ve total analjezik tüketimi kaydedildi. Ayrıca stres yanıtı değerlendirmek için preoperatif dönemde ilaçlar uygulanmadan önce, peroperatif 30. dakikada ve postoperatif 2. saatte olmak üzere üç kan örneği alındı ve serum glukoz, insulin, kortizol, prolaktin ve ACTH seviyeleri ölçüldü. Çahşmamızda VAS değerleri açısından postoperatif 15. ve 30. dakikalarda kontrol ve tramadol grupları arasındaki farklılık ve postoperatif 2.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to determine the effects of preemptive prescribed tramodol and lomoxicam on analgesic consumption and stress response during early postoperative period. Thirty patients to be performed open cholecystectomy in ASA Group I-II were divided randomly into three groups. Placebo in Control Group (Group K), 100 mg Lv tramodol in Tramadol Group (Group T) and 8 rag i.v lomoxicam in Lornoxicam Group (Group L) were prescribed 10 minutes before anesthesia induction. Anesthesia induction was performed with 0.1 ug /kg fentanyl and 4-7 mg/kg thiopenthal sodium. 0.1 mg/kg vecuronium was used for muscle relaxation. 3- 6 % desfiurane and 50-50 % N2Q-O2 were used for maintenance. In pre and postoperative period, the patients' hemodynamic parameters, VAS (Visual analog Pain Scale) values, gathering score, first analgesic necessity and total analgesic consumption were recorded. In preoperative period, three blood sampling were taken before drugs prescribing, in preoperative 30 rain, and in postoperative 2. hour and the levels of serum glucose, insulin, Cortisol, prolactin, ACTH were measured. In our study, there was significant difference between control and tramodol groups in 15. and 30 minutes regarding visual analogue scale values. There was also significant difference between control and tramodol groups in postoperative 60.