Total abdominal histerektomilerde preoperatif lornoksikam veya tramadol uygulamasının postoperatif morfin tüketimine etkisi
The effect of application lornoxicam or tramadol on postoperative morphine consumption in total abdominal hysterectomy
- Tez No: 455744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç ve Kapsam: Araştırmamızda histerektomi operasyonu geçirecek hastalarda postoperatif ağrı ve opioid ihtiyacını azaltmada preoperatif lornoksikam veya tramadol uygulamasının etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Materyol ve Method: Etik kurul ve bilgilendirilmiş hasta onamları alındıktan sonra, total abdominal histerektomi operasyonu uygulanacak ASA ?-??, 18-65 yaşlarında, 70 olgu rastgele 2 eşit gruba ayrıldı. Standart monitörizasyonu takiben, bir gruba 100 mg iv tramadol ve diğer gruba da 8 mg iv lornoksikam anestezi indüksiyonundan yaklaşık 30 dakika önce uygulandı. Tüm olgularda standart genel anestezi indüksiyonu ve idamesi sağlandı. Postoperatif iv morfin ile hasta kontrollü analjezi (HKA) uygulandı ve analjezi düzeyi Vizüel Analog Skala (VAS) ile 0. ve,30.?dk larda ve 1.,2.,4.,6.,12., ve 24. sa?lerde değerlendirilerek, toplam morfin tüketimi ve buna bağlı yan etkiler (ağız kuruluğu, baş dönmesi, bulantı-kusma) kaydedildi. Bulgular: Demografik özellikleri ve cerrahi süreleri açısından gruplar benzerdi. Morfin tüketimi 30. dakika ve 1. saat için lornoksikam grubunda, tramadol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunsada, diğer takipler ve 24.saatteki toplam morfin tüketimleri açısından gruplar benzerdi (p0.05). Tartışma ve Sonuç: Çalışmamızda postoperatif analjezi için morfin ile HKA?ya ek olarak uygulanan preemptif 8 mg iv lornoksikamın 100 mg tramadole benzer etkinlikte analjezi sağladığını gösterdik. Çalışmamızda grupların toplam morfin tüketimlerinin benzer olması, histerektomi operasyonlarında her iki ajanın da eş değer preemptif analjezik etkinliği olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Objective and Background: The aim of our study was to compare the efficacy of preoperative application of lornoxicam or tramadol for reducing postoperative pain and requirement of morphine in patients undergoing hysterectomy. Material and Methods: After obtaining ethics comittee approval and informed patient consent, ASA I-II, 18-65 years old, 70 patients undergoing total abdominal hysterectomy were divided randomly into two groups as Tramadol (n:35) and Lornoxicam (n:35). Following the standard monitoring, 30 minutes before the induction of anesthesia, 100 mg tramadol or 8 mg lornoxicam were given to each group (Tramadol and Lornoxicam groups) respectively. Postoperative intravenous morphine patient-controlled analgesia (PCA) was performed and the level of analgesia was assessed by Visuel Analogue Scala at 0. and 30. min and 1st, 2nd, 4th, 6th, 12th and 24th hours. Total morphine consumptions and related side effects (dry mouth, dizziness, nouse-vomiting) were also recorded. Results: Both groups were similar regarding demographic data and the duration of surgery. While the morphine consumptions of lornoxicam group at 30.