L-karnitin yüklemesinin bir futbol maçı süresince laktik asit ve glikoz seviyesine etkisi
The effect of L-carnitine charging to level of, lactic asid and glucose during a football match
- Tez No: 165014
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. METİN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
76 ? 7.0ZET Bu araştırma 90 dakikalık bir futbol maçında L Karnitin alımının Laktik Asit ve Glikoz seviyesine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı.Çalışmaya, düzenli olarak antrenman yapan, boylan ortalaması 1,78 ± 6,64 (m), Vücut ağırlıkları ortalaması 70 ± 5,12 (kg), yaşlan ortalaması 19,18 ± 0,87 (yıl) ve spor yaşlan ortalaması 9,64 ± 2,29 (yıl) olan 22 sağlıklı erkek futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Denekler Kontrol (n=ll) ve Karnitin (n=ll) olmak üzere iki grupta sınıflandırıldı. Çalışma dört aşamada gerçekleştirildi. Birinci aşamada karnitin verilmeden kan alımı, ikinci aşamada karnitin verildikten bir saat sonra kan alımı (Maç öncesi), üçüncü aşamada devre arası kan alımı ve son olarak da dördüncü aşamada maçm bitiminde kan alımı olmak üzere belirlenen periyotlarda gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
-77- 8.SUMMARY This research had been studied aiming to find out the effect of L- carnitine to lactate acid and glucose level in 90 minutes football match.In this research healthy and regularly trained.22 football players have volunteered, their height average is 1,78± 6,64 (m), weight average is 70 ± 5,12 (kg), age average 19,18 ± 0,87 (year) and sport age average 9,64 ± 2,29 (year).They had been classified in two groups called Placebo (n=l 1) and carnitine (n=l 1) Subjects control (n=ll) and Carnitine (n=ll) had classified in two groups. Research had been realized in four steps.In first step, taking blood samples without giving carnitine; in second step, taking blood samples after one hour of giving carnitine (before the match), in third step taking blood samples after the first period of the match and finally in fourth step, taking blood samples after the end of the match. According to research we can say that in the group of control viewpoint of lactate stuff, there is no meaningful difference (p>0.05) between measures statistically however in the carnitine group there is meaningful difference (p0.05) between measures statistically however in the carnitine group there is meaningful difference (p< 0.05) between measures statistically. So as a result of this research we can see that the use of L-carnitine, decrease the lactate level of the carnitine group and effect the level of the glucose before the 90 minutes football match.