Sporcularda akut L-karnitin yüklemesinin dayanıklılık performansı üzerine etkileri
The effect of acute L-karnirnitin supplementation on endurance performance of athletes
- Tez No: 260716
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEVİN ATALAY GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma; akut L-karnitin yüklemesinin futbolcularda dayanıklılık performansı üzerine etkileri olup olmadığını belirlemek amacı ile yapılmıştır.Araştırmada ölçümlere, Ankaragücü Spor Kulübünde oynayan 26 profosyonelliğe aday futbolcu gönüllü olarak katılmıştır. Sporculara L-karnitin çift kör yöntemle ölçümden 1 saat önce 1 bardak meyve suyu ile verilmiştir. Sporculardan 12'üne 3gr, 14'üne ise 4 gr L-karnitin verilmiştir.Sporcular teste 8 km/s hızda başlamış, daha sonra 10 km/s ile devam etmiş ve 10 km/s hızdan sonra 3 dk. da bir hız 1 km/s arttırılarak, sporcu testi bırakana kadar sürdürülmüştür. Sporcular her hız artımından önce 1dk. din-lendirilmiştir. Test sırasında Kah portatif telemetrik kalp atım mönitörü ile kay-dedilmiştir. Teste başlamadan ve her hız artımından önce (1dk.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to see whether there is any effect of the loading of the acute I-carnitine over the endurance performance of the foot-ballers.Measurements were performed on 26 candidate professional football-ers were include voluntarily of this research. Sportsmen were given a glass of fruit juice one hour before double blind method of L-carnitine. 12 of the sportsmen were given 3 gr and 14 of them were given 4 gr of L-carnitine.Sportsmen began the test at the running speed of 8 km/h, then contin-ued the test at the speed of 10/h. Afterwards, the speed was enhanced 1 km/h every three minutes and the test was sustained until the test subject gave up the performance test himself. Heart beat of the sportsmen was regis-tered through portative telemetrical heart beat monitor during the test.