Okulöncesi eğitim kurumuna devam eden dört-altı yaş grubu çocukları ile ilköğretim birinci ve ikinci sınıfa devam eden yedi-sekiz yaş grubu çocukların gördükleri resimleri nasıl algıladıklarının incelenmesi
Evaluation of perception of children among 4-6 age kindergarten students, 7-8 age children on first and second grade students involved with shown pictures
- Tez No: 165117
- Danışmanlar: PROF. DR. DUYAN MAĞDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
ÖZET Ölekli, S.A., Okulöncesi Eğitim Kurumuna Devam Eden Dört-Altı Yaş Grubu Çocuklar İle İlköğretim Birinci Ve ikinci Sınıfa Devam Eden Yedi-Sekiz Yaş Grubu Çocukların Gördükleri Resimleri Nasıl Algıladıklarının İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Çocuk Gelişimi Ve Eğitimi Programı, Bilim Uzmanlığı Tezi, Ankara, 2005. Bu araştırma, resmi okulöncesi eğitim kurumlarına devam eden dört-altı yaş grubu çocuklar ile resmi ilköğretim okullarının birinci ve ikinci sınıfa devam eden yedi-sekiz yaş grubu çocukların gösterilen resimleri nasıl algıladıklarının incelenmesi amacıyla planlanmıştır. Araştırmanın örneklemine, toplam yüz otuz çocuk alınmıştır. Çocukların yaş gruplarına ve cinsiyetlerine göre dağılımı şöyledir: Kayseri il merkezinde bir okulöncesi eğitim kurumuna devam eden dört yaş grubu çocuklardan on üç kız, on üç erkek; beş yaş grubu çocuklardan on üç kız, on üç erkek ve altı yaş grubu çocuklardan on üç kız, on üç erkek olmak üzere toplam yetmiş sekiz çocuk ile Kayseri il merkezinde ilköğretim birinci ve ikinci sınıfa devam eden yedi yaş grubu çocuklardan on üç kız, on üç erkek; sekiz yaş grubu çocuklardan on üç kız, on üç erkek olmak üzere toplam elli iki çocuk araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak; fil-at, inek-horoz, kedi-tavşan çiftlerinden oluşan üç resim kullanılmıştır. Pilot çalışma olarak ise bir fareyi kovalayan kedi resmi kullanılmıştır. Saç şekli, göz rengi ve kıyafetleri birbirinden farklı olan üç kukla da araştırmada veri toplama aracı olarak yer almıştır. Veri toplama işlemi sırasında resimler, üzerinde dikdörtgen bir pencere bulunan kapakların araşma yerleştirilmiş ve resimlerin tanınamayacak görüntüleri oluşturulmuştur. Resimler, kapaklar kapatılana kadar kuklalara gösterilmemiştir. Çocuklara, resmi daha önce hiç görmemiş olan kuklaların, oluşan sınırlı görüntülerden kapakların altında, hangi resimlerin olduğunu bilip bilemeyeceği sorulmuştur. Cevaplar, evet-hayır şeklinde alınmıştır ve doğru-yanlış oluşlarına göre sınıflandırılmıştır. Veriler, cinsiyet ve yaş gruplarına göre Fisher's Kesin Ki-Kare Testi yapılarak değerlendirilmiştir.Araştırma sonuçlarına göre, verilen doğru cevap sayısı ile cinsiyet arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05). Aynı yaş grubundaki kız ve erkek çocuklar, bütün sorulara çoğunlukla aynı cevaplan vermişlerdir. Cinsiyetin, çocuğun kendi düşünce ve bilgi birikiminin, başkalarının düşünce ve bilgi birikimlerinden farklı olabileceğini algılamada etkili olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT Ölekli, S.A., Evaluation Of Perceptions Of Children Among 4-6 Age Kindergarten Students, 7-8 Age Children On First And Second Grade Students Involved With Shown Pictures. Hacettepe University, Health Sciences Institute, Child Development and Education Programme, Science Expertise Thesis, Ankara, 2005. This study is planned for evaluating perceptions of 4-6 age students at Government Kindergarten and 7-8 age Government Primary School Students At First And Second Grade Involved With Shown Pictures. 130 children are taken as sample during performing test. The structure of group in terms of age, gender and number is as follow: Government Kindergarten attendance, 13 girls and 13 boys at 4 age, 13 girls and 13 boys at 5 age, 13 girls and 13 boys at 6 age, subtotal 78 Kindergarten children; Government Primaryschool attendance, 13 girls and 13 boys at 7 age, 13 girls and 13 boys at 8 age, subtotal 52 Government Primary school, total 130 children in Kayseri Province. In this study, as data collecting instrument, three pictures which one by one consist of elephant - horse, cow-rooster, cat-rabbit have been used. As pilot study, a picture of cat that pursues a mause has been used. In addition, three different puppetes which have different hair - eye colour and wear have taken part as data collecting material. During this data collecting process, pictures are placed between two covers that contains rectangular window and so that undefined images is created. Then, children have been told that puppetes did not see the current images before, and requested children whether pupppets could recognize which picture are in between two covers by seen indefined images. Answers are taken as Yes-No and classified as True-False. Results are evaluated according to gender -age groups by implementing Fisher's Exact Chi Square Test. According to study results, between true answers number and gender, no meaningful link can be found (p>0.05). Usually, boys and girls at same age reply same anwers to all of same questions. Gender is not determined as an effectivevııı parameter on perception of distinguish child's own thought and knowledge accumulation from thought and knowledge accumulation of other persons.