Kayısı islimlemesinde açığa çıkan sülfür dioksid gazına maruz bırakılan sıçanlarda oluşan serebral oksidatif hasara ginkgo bilobanın etkileri
  1. Tez No: 165181
  2. Yazar: CANAN ALTUNIŞIK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ATİLLA İLHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
7. ÖZET Amaç: Bu çalışmada, Malatya yöresinde kayısı kükürtleme işlemi sırasında, çok yüksek konsantrasyonda SO2 inhalasyonunun beyin ve plazmadaki oksidan-antioksidan parametrelerde yaptığı değişiklikler ve buna Ginkgo biloba ekstresinin etkisi sıçan modelinde araştırıldı. Gereç ve Yöntemler: Her iki cinsten toplam 48 tane Wistar tipi albino türü sıçan çalışmaya alındı. Sıçanlar kontrol, yalnızca SCVye maruz kalan ve hem SCVye maruz kalan hem de Ginkgo Biloba tedavisi alan olmak üzere 3 eşit gruba ayrıldı. Her grupta kendi arasında erkek ve dişi olmak üzere iki eşit alt gruba ayrıldı. Tüm gruplar kayısı işçileri ile aynı şartlara tabi tutuldu. Yalnızca kontrol grubu islim bölgesinden uzakta muhafaza edildi. Kontrol hariç diğer gruplar kayısı işçilerine benzer şekilde 25 gün süreyle günde ortalama bir saat SO2 gazına maruz kaldılar. Ginkgo biloba alan gruba yeterli kan ilaç düzeyinin sağlanması amacıyla SCVye maruziyetten 2 gün önce 100 mg/kg/gün dozunda Ginkgo biloba başlandı ve bu. uygulamaya kayısı islimlenmesi süresince de devam edildi. Bulgular: SCVye maruz kalan sıçanlarda, kontrol grubuna göre doku MDA düzeyleri yüksek iken ADA, NO, SOD ve GSH-Px aktivitelerinin ise düşük olduğu tespit edildi. Ginkgo biloba tedavisi alan grupta tüm bu değerler kontrol grubundakilere benzer şekilde düzelme gösterdi. Sonuç: Bu çalışmada SO2 gazı inhalasyonun beyin ve plazma oksidan-antioksidan sistemini olumsuz olarak etkilediği saptanmıştır. Güçlü bir antioksidan ajan olan Ginkgo biloba ekstresinin oluşan oksidatif hasarı belirgin olarak önlediği gözlemlenmiştir. Sonuç olarak kayısı islimlemesi işleminde çalışan ve SO2 gazına maruz kalan işçilere antioksidan Ginkgo biloba kullanılması önerilebilir. 61
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY Objective, We aimed to determine the effects of SO2 gas inhalation at high concentration on the antioxidant-oxidant parameters in rat brain tissue and plasma during the apricot sulfurization process in Malatya region and also to evaluate the effects of Ginkgo biloba extract on those parameters. Materials and Methods: 48 Wistar typed albino rats in both sexes were included to the study. The rats is randomized into 3 groups: Control group, SO2 group (rats exposed to SO2 only) and S02-Gb group (rats exposed SO2 plus Ginkgo biloba therapy). Each group was divided into two groups according the sexes. All of them were carried to apricot garden like workers. Only the control group was remowed away sulfurization region. All of the groups, exept the control group were exposed to SO2 gas one hour a day for 25 days. To obtain the sufficient blood drug consantration, 100 mg/kg/day gingko biloba extract was given to S02-Gb group two days before the exposure. We continued the medication during the sulfurrization process. Results: We found that tissue MDA levels were higher in the SO2 group compared to controls, whereas ADA, NO, SOD, GSH-Px activities were lower in the former. The results were better in the S02-Gb group similar to the control group. Conclusion: We found that SO2 inhatation adversely effects the brain and plasma antioxidan-oxidant system in the rat SO2 exposure model. It was observed that Gingko biloba., a strong antioxidant, prevented this oxidative damage clearly. We concluded that we can recommend Ginkgo biloba as an antioxidant to the workers exposed to SO2 gas who work in apricot sulfurization. 62