Süt dişlerinde, kemo-mekanik ve geleneksel çürük temizleme yöntemelerinin fiziko-kimyasal ve mikrobiyolojik yöntemelerle karşılaştırılması
The physico-chemical and microbiologic comparison of chemo-mechanical and conventional caries removal methods for primary teeth
- Tez No: 165597
- Danışmanlar: PROF.DR. GAMZE AREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
6. ÖZET Bu çalışma kemomekanik çürük temizleme ajanı olan CarisolvT jeli ve geleneksel döner aletlerin mikrobiyolojik ve fiziko-kimyasal etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmanın in vivo bölümünde, yaşlan 8-11 arasında değişen 30 çocuk çalışma kapsamına alındı. Ağızlarında iki adet çürük süt azısı bulunan çocukların, çürük olan süt azısının biri geleneksel döner aletler ile diğeri ise CarisolvT jeli kullanılarak temizlendi. Kavitelerden alman örnekler mutans streptokok (MS), Iaktobasil (LB) ve total kültür edilebilir bakteri miktarı için sırasıyla Mitis-Salivarius Bacitracin, Rogosa SL ve kanlı ağarlara ekim yapıldı. Yapılan mikrobiyolojik analizler sonunda hem döner aletler hem de CarisolvT jeli ile temizleme sonrasında MS, LB ve total kültür edilebilir bakteri miktarlarında istatistiksel olarak anlamlı bir azalma olduğu saptandı.Döner aletler ve CarisolvT jeli ile temizleme sonrasında MS, LB ve total kültür edilebilir bakteri miktarları karşılaştırıldığında ise MS ve total kültür edilebilir bakteri miktarlarında bir fark saptanmazken, LB değerlerinin CarisolvT jeli ile temizlenen örneklerde, anlamlı derecede azaldığı saptandı. Yapılan antibakteriyel incelemeler sonucunda CarisolvT jelinin S. mutans laboratuvar susuna karşı dirençli fakat Lactobacillus laboratuvar susuna karşı duyarlı olduğu saptandı. Çalışmanın in vitro bölümünde CarisolvT jeli ve döner aletlerle temizlenen dentin yüzey özellikleri ve pürüzlülükleri ise yüzey profilometresi ve SEM ile değerlendirilmiştir. Bu amaçla, okluzal çürüklü çekilmiş 30 adet süt azı dişi dikey eksenine paralel olarak ikiye bölündü ve tek tarafındaki çürük lezyonu CarisolvT jeli, diğeri ise geleneksel döner aletler ile temizlendi. CarisolvT jeli ile temizlenen dentin yüzeylerinde, döner aletlere göre pürüzlülük değerlerinde azalma olduğu fakat bu azalmanın anlamlı olmadığı saptandı.Döner aletlerle temizlendikten sonra alınan SEM görüntüsünde, dentin yüzeyleride kollajen liflerin yer yer devamlılıklarını yitirdiği, smear tabakası ile dentin tübüllerinin tıkandığı, ve uniform, düz bir yüzeyin oluştuğu gözlendi. CarisolvT jeli ile temizledikten sonra SEM görüntüsünde dentin yüzeylerinde kollajen yapının devamlılığını sürdürdüğü, dentin tübüllerinde bir tıkanma olmadığı ve döner aletlerle temizlenen dentine göre yüzeyin daha pürüzlü ve poröz bir yapıda olduğu gözlendi. 101
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT This is an in vitro and in vivo study aimed to evaluate the chemomechanical and microbiological effects of CarisolvT gel versus conventional drilling methods. For determining the amount of Mutans streptococci (MS), lactobacilli (LB) and total cultivative bacteria after excavation of carious occlusal primary teeth with CarisolvT gel and conventional drilling methods, a total number of 30 lesions were analyzed. Samples were taken before and after the removal of carious lesions from the same child who were having at least two carious primary molars.. 30 children aged between 8-11 who have primary dentin carious lesions were evaluated for the in vitro part of the study. CariolsvT gel was used for one carious primary tooth and drills were used for the other. Prior to the study, consent forms were taken from the parents of the children according to the Declaration of Helsinki, who were aged between 8 and 1 1. Mitis-salivarius bacitracin agar, Rogosa SL agar and blood agar were used for evaluating the amounts of MS, LB and total cultivative bacteria respectively. The MS, LB and total cultivative bacteria amounts were decreased after both CarisolvT and drill use. The MS and total cultivative bacteria amounts between the CarisolvT gel and drill treatments did not show any statistical difference while LB amounts were statistically low for LB. The antibacterial affect of CariolsvT gel demonstrated as resistant to S. mutans strain but not to Lactobacillus strain. 30 extracted primary molars that have occlusal dentinal caries were evaluated for the in vitro part of the study. The teeth were cut into two vertically, and one section was treated with CarisolvT while the other was treated with drills. Stylus profilometer was used to indicate the surface roughness and topography and SEM was used for surface properties. The surface rougness parameters showed no significance for CarisolvT gel and drills. The surface of the teeth which treated with drills showes smear like debris layer while the teeth treated with CarisolvT showed no debris layer. In conclusion, the adesion for the teeth treated with CarisolvT gel would be better than the teeth treated with drills. 102