Sıçanda Splenium corporis callosi'deki myelinli aksonların yaşa ve cinsiyete göre kantitatif olarak değerlendirilmesi
- Tez No: 165605
- Danışmanlar: PROF.DR. SELDA ÖNDEROĞLU, PROF.DR. SEZGİN İLGİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÖZET Çeşitli türlerde myelinizasyonun ne zaman başladığına dair veriler mevcuttur. Fakat, ne zamana kadar myelin akson sayısında artış olduğuna dair yeterli veri bulunmamaktadır. Sıçanlardaki az sayıdaki çalışma, myelizasyonun ne zaman başladığım belirtmekte, fakat altı aylıktan büyük sıçanlar çalışılmadığı için ne zamana kadar devam ettiği, yaşlanmanın myelinli akson sayısı üzerinde ne gibi değişiklikler yaptığım söyleyememektedir. Burada yer alan çalışmamızda, altı aylık ve bir buçuk yaş üzerindeki dişi ve erkek sıçanların corpus callosum'unun splenium parçasından stereomikroskop altmda alman her bir örnekteki myelinli aksonlar camera lucida yardımıyla sayılarak, X 200 büyütmede fotoğraflandı. Dişilerde yaşlanma ile splenium' da myelinli akson sayısındaki azalma anlamlı bulunmazken, erkeklerde splenium'daki myelinli akson sayısında istatistiki olarak anlamlı azalma saptandı. Genç dişi-erkek ve yaşlı dişi-erkek myelinli akson karşılaştırmalarında ise, anlamlı bir farklılık saptanmadı. ANAHTAR KELİMELER: Sıçan, myelinli akson, corpus callosum, stereomikroskop.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In literature, there are studies on the time when the myelinization begins. But sufficient data is absent about the duration of the increase on the number of the myelinated axons. With a few studies on rats, it is possible to specify the time of initiation of myelinization but these data fails to explain the duration of myelinization neither to state the effect of myelinization on the age related changes on the number of the myelinated axons, because all the rats that studied were younger than 6 months. In this study, we took specimens from the corpora callosi of two groups of rats. The rats in the first group were 6 moths old and that in the second group were older than 1.5 years of age. All the samples were taken by using stereomicroscopy. Then the number of myelinated axons was counted by the means of camera lucida, finally the samples were photographed at x200 magnification. In females, there was not any statistically significant decrease on the number of the myelinated axons on splenium due to aging. However, a statistically significant decrease was found on the number of the myelinated axons on splenium of male rats. No gender related differences were found neither in younger nor older group. KEYWORDS: Rat, corpus callosum, myelinated axon, stereomicroscope.