Acil serviste ST segment elevasyonsuz miyokard infarktüslü hastalarda D-dimer düzeylerinin tanısal değeri
Diagnostic value of A-dimer in patient with ST segment elevation myocardial infarction in emergency service
  1. Tez No: 165606
  2. Yazar: MEHMET ALİ KARACA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GİRAY KABAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
IV ÖZET Karaca M.A., Acil serviste ST segment elevasyonsuz miyokard infarktüslü hastalarda D-Dimer düzeylerinin tanısal değeri. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Tıp AD Uzmanlık Tezi, Ankara, 2005. Göğüs ağrısı ile başvuran hastalar içerisinde iskemik kalp hastalıkları (IKH) gibi hayatı tehdit eden hastalıkların, diğer ölümcül olmayan nedenlerden ayırt edilmesi ve erken tanınması çok önemlidir. ST elevasyonlu miyokard infarktüsü (Mİ) infarktüsünde tanı EKG ile erken konulabilirken, ST elevasyonu olmayan Mİ'lerde tanı klinik ve laboratuvar tetkikleri ile konmaktadır. Son yıllarda NSTEMİ tanısı için rutinde kullanılan testlerin yanında, fibrinolitik sistemin fonksiyonlarının belirteçleri olan D-Dimerin kullanımıyla ilgili çalışmalar bulunmaktadır. Bizim çalışmamızda Hacettepe Üniversitesi Acil Servisine göğüs ağrısı yakınması ile başvuran ve takipleri sırasında ST elevasyonsuz Mİ (NSTEMİ) saptanan hastalarda D-Dimer düzeyinin NSTEMİ ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmaya Aralık 2004-Mayıs 2005 tarihleri arasında, acil servisteki izlenen NSTEMİ saptanan 58 hasta alındı. Hastaların 25'i kadın, 33'ü erkekti. Ellisekiz hastanın 36'sında (% 62.1) D-Dimer düzeyi yüksek saptandı. Araştırmaya alman 58 hastanın 41'ine koroner anjiyografi (KAG) yapıldı ve 38'nde önemli oranda koroner damarlarda darlık saptandı. Hastaların başvuruda bakılan ilk troponin T düzeyleri ile D-Dimer seviyeleri arasında NSTEMİ tanısı konmasında fark saptanmadı. Koroner anjiyografide lezyon saptanan 38 hastanın % 53,1 'inde D-Dimer yüksek bulurken (sensitivite: % 55,3), başvuruda bakılan troponin Tl düzeylerinin % 44,7'si yüksekti. Koroner anjiyografisinde lezyon saptanan hastalarda, NSTEMİ tanısı konmasında D-Dimer ve başvuruda bakılan troponin T'nin tanısal açıdan anlamlı önemi bulunmazken, D- Dimer ve troponin Tl birlikte kullanıldığında KAG'de lezyon saptanan hastalarda sensitivitesi % 71,1 'e yükseldi. D-Dimer ve başvuruda bakılan troponin Tl'nin, NSTEMİ tanısında ve KAG'de lezyon saptanan hastalarda NSTEMİ tanısı konmasında sensitiviteleri düşük iken, D-Dimer düzeyinin başvuruda bakılan troponin T ile birlikte değerlendirilmesi NSTEMİ tanısında sensitivitesini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Karaca M.A., Diagnostic value of D-Dimer in patient with Non ST segment elevation myocardial infarction in Emergency Service. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Emergenct Department, Ankara, 2005. Early diagnosis and differentiation of ischemic heart diseases from other non-lethal causes in patients with chest pain is very important. The diagnosis of ST segment elevated myocardial infarction (MI) is easily done with ECG, but diagnosis of MI without ST elevation (NSTEMI) needs laboratory and clinical data. Recently, several researches have been conducted concerning about D-Dimer as a predictor of fibrinolytic system function for diagnosis of NSTEMI. We aimed to investigate the relationship between D-Dimer levels and the diagnosis of NSTEMI in patients presenting with chest pain who had a final diagnosis of NSTEMI in our emergency service. This study was conducted from December 2004 to May 2005, and 58 patiens with NSTEMI were invastigated. Twenty five of 58 patients were female and 33 were male. D-Dimer levels were found to be higher than normal level in %62,1 of patients. Fourty one out of 58 patients underwent coronay angiography, and 38 of patients have critical coronary lesions. There was no statisticaly important difference between D-Dimer and troponin Tl levels in the diagnosis of NSTEMI. D-Dimer levels were higher than normal in 53,1% of patients and troponin Tl levels were higher in 44,7 % of patients with coronary lesions. There was no significant difference between D-Dimer group and troponin Tl group for the diagnosis of NSTEMI, but when both D-Dimer and troponin Tl levels used senstivity for the diagnosis of NSTEMI wase increased to 71,1%. The sensitivity of D-Dimer and troponin Tl levels seperately were not enough to diagnose the NSTEMI patients with coronary lesion, but if both D-Dimer and troponin Tl levels combined, the diagnosis of NSTEMI can be done safely.