ST segmenti yükselmeli miyokard enfarktüslü hastalarda eritrosit dağılım genişliği (RDW)/ lenfosit oranının syntax skoru ile ilişkisi
Relationship between red cell distribution width (RDW)/lymphocyte ratio and syntax score in patients with st segment elevation myocardial infarction
  1. Tez No: 874416
  2. Yazar: ALANUR TARHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇAĞDAŞ ACARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Koroner arter hastalığı, dünya genelinde ölüm oranlarını artıran ve acil servise sık başvurulan bir durumdur. Ateroskleroz mekanizmasıyla ilişkilendirilen bu hastalık, artan inflamasyon ile bağlantılıdır ve inflamatuar belirteçler ile ilişkili hematolojik parametrelerin klinik kullanımına yönelik araştırmalar ilgi çekicidir. Çünkü bu indeksler, koroner arter hastalığı ve diğer kardiyovasküler hastalıkların tanısal ve prognostik değerleri hakkında bilgi sağlayabilir. Bu çalışmanın temel amacı, ST segmenti yükselmeli miyokard enfarktüsü hastalarında RDW/Lenfosit oranının koroner arter lezyonunun anatomik ciddiyeti ile ilişkisini SYNTAX skorunu kullanarak araştırmaktır. Ayrıca, bu hastalarda SYNTAX skoru ile ilişkili diğer parametreler ve hasta sonlanımlarının SYNTAX skoru ile ilişkisi de incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: 1 Ocak 2022 ile 1 Ekim 2023 tarihleri arasında acil servise başvurup ST segmenti elevasyonlu miyokard enfarktüsü sebebiyle PCI yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. Başvuruda hematolojik parametreleri etkileyecek ek durumlar dışlandıktan sonra, komorbit hastalıklar, hastaların başvuruda alınan ve PCI sonrası ilk 24 saatte alınan hemogram ve biyokimya sonuçları kaydedildi. Hastanın koroner anjiografi görüntüleri kardiyoloji hekimi ile birlikte ilenerek SYNTAX skorları hesaplandı. Hastaların PCI sonrası LVEF, reperfüzyon sağlanma durumu ve CABG önerilip önerilmediği de kaydedildi. Bulgular : Çalışmaya KAG sonrası AKS olduğu kesinleşen 297 hastanın verileri dahil edildi. Hastaların ortalama yaşı 62,1 ± 12,1'di. KAG sonrası 276 (%92,9) hastada reperfüzyon sağlandı, 27 (%9,0) hastaya KAG sonrası CABG önerildi. KAG sonrası hastaların EF ortalaması 43,7 ± 11,3 olarak belirlendi. SYNTAX skoru düşük gruba dahil olan 208 hasta (%70) ve orta-yüksek gruba dahil olan ise 89 hasta (%30) hasta mevcuttur.
Özet (Çeviri)
Introduction: Coronary artery disease is a condition that increases mortality rates worldwide and is frequently seen in emergency departments. Associated with the mechanism of atherosclerosis, this disease is linked to increased inflammation, making research on inflammatory markers and related hematological parameters intriguing for clinical use. Because these indices can provide information on the diagnostic and prognostic values of coronary artery disease and other cardiovascular diseases. The main objective of this study is to investigate the relationship between the RDW/lymphocyte ratio in patients with ST segment elevation myocardial infarction and the anatomical severity of coronary artery lesions using the SYNTAX score. Additionally, other parameters associated with the SYNTAX score in these patients and the relationship of patient outcomes with the SYNTAX score have also been examined. Materials and Methods: Patients who presented to the emergency department between January 1, 2022, and October 1, 2023, and underwent PCI due to ST segment elevation myocardial infarction were included in the study. After excluding additional conditions that could affect hematological parameters at admission, comorbidities, as well as hematological and biochemical results obtained at admission and within the first 24 hours after PCI, were recorded. Coronary angiography images of the patients were reviewed together with a cardiologist to calculate the SYNTAX scores. Additionally, post-PCI left ventricular ejection fraction (LVEF), reperfusion status, and the recommendation for coronary artery bypass grafting (CABG) were also noted. Results: Data from 297 patients who were confirmed to have ACS after coronary angiography were included in the study. The mean age of the patients was 62.1 ± 12.1 years. Reperfusion was achieved in 276 patients (92.9%) after coronary angiography, while 27 patients (9.0%) were recommended for CABG after angiography. The mean EF after coronary angiography was determined to be 43.7 ± 11.3. Among the patients, 208 (70%) were classified into the low SYNTAX score group, and 89 (30%) were classified into the moderate-high SYNTAX score group.