Development of data bank for sheet metal presswork die sets and auxilary companents
- Tez No: 6816
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA İLHAN GÖKLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET SAC METAL PRES OPERASYONLARINDA KULLANILAN KALIP SETLERî VE YARDIMCI PARÇALAR ÎCÎN VERÎ BANKASI GELİŞTİRİLMESİ YETKİN, Murat îbrahim Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Doç. Dr- Mustafa ilhan GÖKLER Haziran 1989, 130 sahife Kolaylxkla değiştirebilme imkanı sağlandığından ve kaliteyi yükselttiğinden endüstride standard parça kullanımı tercih edilmektedir. Standardizasyon, kullanılan parçalarla ilgili bilgilerin saklanıp daha sonra kullanılabilmesine olanak tanıdığından, bu tip uygulamalarda veri tabanı yaklaşımı kullanılmaktadır. Pres kalıplarında da kalıp setleri, zımbalar ve sıyırıcı plaka yayları standard olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada Orta Doğu Teknik üniversitesi Makina Mühendisliği Bölümünde, sac metal pres işlemlerinin Bilgisayar Destekli Tasarımı için hazırlanmakta olan pakette standard kalıp setlerini, zımbaları ve sıyırıcı plaka yaylarını içeren bir veri tabanı gerçekleştirilmiştir. Veri tabanı oluşturmanın amacı değişik pres operasyonları için gerçekleştirilen uygulama yazılımlarını destek liyerek her değişik uygulama için veri tekrarını önlemektir. Uygulamayazılımlarından bağımsız olarak veri tabanına ulaşmak için menülerle yönlendirilen bir yazılım da hazırlanmıştır. Hazırlanan yazılım, sahip olduğu menüler sayesinde etkileşimli olarak secim parametrelerinin girişi için kullanılabilmektedir. Sisteme, kalıpların, zımbaların ve yayların özellikleri girilerek, standard parça seçimi ve ekranda grafiksel gösterimi sağlanmaktadır. Anahtar sözcükler! Standardizasyon, degiştirebilirlik, veri tabanı uygulamaları, Bilgisayar Destekli Tasarım, kalıp setleri, zımbalar ve sıyırıcı plaka yayları. BîlıV t>ah -Seyidi l£c*Acv - 4,25*. O 2. o" vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF DATA BANK FOR SHEET METAL PRESSWORK DIE SETS AND AUXILARY COMPONENTS YETKİN, Murat İbrahim M.S. in Mechanical Engineering Supervisors Assoc. Prof. Dr. Mustafa îlhan GÖKLER June 1989, 130 pages Using of standard items is prefered in industry since they provide easy interchangeability and ensure the quality to a high extent. Standardization enables storing and using of data about different items and data bank approach are widely used for this kind of applications. In press dies several standard components are used such as die sets, punches, elastomer pressure springs etc. In this study a data bank has been developed for standard die sets, punches and die springs as a module of the CAD of sheet metal press work operations that is being underdeveloped in Mechanical Engineering Department of Middle East Technical University. The aim of the data bank is to support the application programs for several press operations and to prevent the repetition of data in the applications. A menu driven program is also provided to reach the data bank iiiindependently from the application programs. This program can be used in an interactive manner and several menus are available for the selection parameters. Input to the system includes the overall dimensions of the die blocks, punches and springs and the output involves the selection of standard parts with graphical representation of them. Key Words; Standardisation, interchangeability, data bank applications, CAD, die sets, punches, elastomer pressure springs. IV