Potansiyel teori ve fredholm integral denklemleri
Potentiel theory and fredholm integral equations
  1. Tez No: 165818
  2. Yazar: MEHMET TEMELTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM ETHEM ANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
POTANSİYEL TEORİ VE FREDHOLM INTEGRAL DENKLEMLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Mehmet TEMELTAŞ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Bu çalışmanın amacı, Laplace denklemi için Dirichlet ve Neumann problemlerine, Fredholm integral denklemleri kullanılarak çözüm bulmaktır. Ayrıca direkt ve ters saçılma problemlerine değinerek, bazı Green integral teoremlerini vermektir. Dirichlet ve Neumann problemleri, Fredholm integral denklemleri olarak yeniden formüle edilmiştir. Sürekli çekirdekli integral denklemleri için Fredholm alternatifi kurularak, Dirichlet ve Neumann problemlerinin çözümlerinin varlığı gösterilmiştir. Zaman harmonik akustik dalgalar ve elektromagnetik dalgaların saçılması incelenmiştir. Bilim Kodu : 403.06.01 Anahtar Kelimeler : Fredholm integral Denklemleri, Fredholm Alternatifi Direkt Saçılma Problemi Sayfa Adedi : 79 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. İbrahim Ethem ANAR
Özet (Çeviri)
POTENTIAL THEORY AND FREDHOLM INTEGRAL EQUATIONS (M.Sc. Thesis) Mehmet TEMELT AS GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 2005 ABSTRACT The purpose of this work is to find a solution to the Dirichlet and Neumann problems for Laplace equation by using Fredholm integral equations. Furthermore, the purpose is to give some Green integral theorems by mentioning direct and indirect scattering problems. Dirichlet and Neumann problems are reformulated as Fredholm integral equations. For integral equations with continuous kernel, it was represented that there exist solutions to Dirichlet and Neumann problems by constructing Fredholm alternative. The scattering of time-harmonic acoustic waves and electromagnetic waves were investigated. Science Code : 403.06.01 Key Words : Fredholm Integral Equations, Fredholm Alternative, Direkt Scattering Problem Page Number: 79 Adviser : Prof. Dr. Ibrahim Ethem ANAR