Bir aracın motor bölmesinde gerçekleşen karışık konveksiyonun sayısal analizi
Numerical analysis of mixed convection inside the compartment of a vehicle's motor
- Tez No: 165853
- Danışmanlar: PROF.DR. ŞENOL BAŞKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
İİİ BİR ARACIN MOTOR BÖLMESİNDE GERÇEKLEŞEN KARIŞIK KONVEKSİYONUN SAYISAL ANALİZİ ( Yüksek Lisans Tezi > Sabri EKREM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Bu çalışmada“Egsoz Bloku”motor bölmesi içerisine alınmış bir araç için sıcaklık ve hava hareketi incelenmiştir. Egsoz blokunun soğutma isteminin ne kadar başardı olduğu hakkında fikir edinilmeye çalışılmıştır. Motor bölmesi 3 boyutlu olarak modellen mistir. Aynı kontrol hacmi içerisinde yer alan diğer elemanların da sıcaklık değerleri ve konumları düşünülerek sıcaklık ve hız dağılımı sayısal olarak hesaplanmıştır. Bu hesaplamanın amacı sıcaklık gradyanı nedeniyle termal görüntüleme sistemleri tarafından konumu belirlenebilen bir zırhlı aracın egsoz bloku tadilatı ile sıcaklık gradyanının oluşup oluşmadığının tespitidir. Bilim Kodu : 625.25.00 Anahtar Kelimeler : Türbülanslı akış, sıcaklık dağılımı, üç boyut Sayfa Adedi : 167 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Şenol BAŞKAYA
Özet (Çeviri)
IV NUMERICAL ANALYSIS OF MIXED CONVECTION INSIDE THE COMPARTMENT OF A VEHICLE'S MOTOR (M^c. Thesis) Sabri EKREM GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT In this study, distribution of temperature contours and air currents for a vehicle in which“Exhaust Block”is taken into engine bulk. It is studied to have an idea how successful cooling inclination of the exhaust block is. Engine enclosure is observed three dimensionally. Other components of the same control volume are investigated. Distribution of temperature and velocity is numerically computed in terms of temperature values and locations. The aim of this computation is the determination of temperature gradient and alternations of the exhaust block of a armored vehicle whose location can be gained with thermal imaging systems because of its temperature gradient. Science Code Key Words Page Number Adviser 625.25.00 Turbulent flow, temperature gradient, three-dimensional 167 Prof. Dr. Şenol BAŞKAYA