Dikgen frekans bölmeli çoklama (OFDM)ve sistem tasarım unsurlarının incelenmesi
Orthogonal frequency division multiplexing (OFDM) and investigation of system design elements
  1. Tez No: 165868
  2. Yazar: AYHAN KOŞAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEM NAKİBOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İİİ DİKGEN FREKANS BÖLMELİ ÇOKLAMA (OFDM) VE SİSTEM TASARIM UNSURLARININ İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Ayhan KOŞAR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Mobil kablosuz ortamlarda sinyaller çoğunlukla sönümleme, çok yollu propagasyon ve Doppler frekans kayması etkilerine maruz kalırlar. Bu gibi kanallarda sinyal genliğinin aşırı derecede sönümlenmeye maruz kalması ve semboller arası girişim (ISI) sistem performansının düşmesine sebebiyet verir. OFDM, her bir OFDM sembolüne koruma aralığı eklenmesi suretiyle ISI etkilerinin önüne geçen çok taşıyıcılı bir modülasyon yöntemidir. Bu çalışmada OFDM çok taşıyıcılı modülasyon yöntemi ve ana özellikleri tanıtılarak sistem tasarımındaki problemler tartışılmıştır. Aynı zamanda OFDM'in frekans ofsetine, faz gürültüsüne, alıcı zamanlama hatalarına ve Doppler frekans kaymasına olan duyarlılığı ile OFDM'deki senkronizasyon problemleri gibi konular ele alınmıştır. Günümüzde OFDM yüksek veri hızları sağlama ve frekans seçici sönümleme etkilerinin önüne geçmesinden dolayı sayısal haberleşme uygulamalarında kullanılmaktadır. Bu çalışmada OFDM teknikleri kullanılarak DVB-S sistemi ile uyumlu bir SFN sistem planlaması gerçekleştirilmiştir. Bilim Kodu : 926 Anahtar Kelimeler : dikgen frekans bölmeli çoklama, taşıyıcılar arası girişim, semboller arası girişim, SFN Sayfa Adedi : 98 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. K. Cem NAKİBOĞLU
Özet (Çeviri)
IV ORTHOGONAL FREQUENCY DIVISION MULTIPLEXING (OFDM) AND INVESTIGATION OF SYSTEM DESIGN ELEMENTS (M.Sc. Thesis) Ayhan KOŞAR GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In the mobile wireless environment, signals are mainly affected by fading, multipath propagation and Doppler frequency shift effects. In such channels, severe fading of the signal amplitude and Inter Symbol Interference (ISI) cause to degradation of the system performance. OFDM is a multi carrier modulation scheme which eliminates ISI effects by inserting a guard interval into each OFDM symbol. In this study, we present OFDM multicarrier modulation scheme and its main properties and discuss the problems in system design. Also the thesis investigates some issues related to OFDM such as OFDM sensitivity to frequency offset, phase noise, receiver timing errors, Doppler frequency shift and the problem of synchronization in OFDM. Nowadays OFDM has been used in digital communication applications due to its capability of providing high data rate and combating frequency selective fading. In this study, using OFDM techniques an SFN system planning is achieved compatible with DVB-S system. Science Code : 926 Key Words : orthogonal frequency division multiplexing, inter carrier interference, inter symbol interference, SFN Page Number : 98 Adviser : Yrd. Doç. Dr. K. Cem NAKİBO?LU