Bazı 1,4-disübstitüe antrakinon bileşiklerinin sıvı kristal boyası olarak kullanımlarının araştırılması
The investigation of use of 1,4 disubstitude anthraquinone compounds as liquid crystal dye
  1. Tez No: 165869
  2. Yazar: NURİYE GÜZİN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ALICILAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
İİİ BAZI 1,4-DİSÜBSTİTÜE ANTRAKİNON BİLEŞİKLERİNİN SIVI KRİSTAL BOYASI OLARAK KULLANIMLARININ ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) N.Güzin ŞAHİN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Sıvı kristaller; hesap makinaları, televizyonlar, oto panelleri vb. sistemlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. G-H (GUEST-HOST) tipi sistemlerdeki sıvı kristalleri boyama amacıyla kullanılan boyarmaddeler azo ve antrakinon ağırlıklıdır. DPT projesi olarak da yürütülen bu çalışma kapsamında 1,4-Disübstitüe antrakinon yapılı bazı boyarmaddelerin sıvı kristal boyası olarak kullanımları araştırılmıştır. Bu amaçla 4'ü laboratuarda sentezlenen 5 farklı boyarmadde denenmiş; İTK, EN ve FTIR spektrumu yardımıyla karakterize edilmişlerdir. Boyarmaddelerin sıvı kristal (siklo hekzil benzen) içindeki çözünürlüğü, oda sıcaklığında spektrofotometrik olarak belirlenmiştir. Boya çözünmeden önce ve çözündükten sonra Polarize Mikroskop ile sıvı kristalin yapısı ve DSC ile sıvı kristal sıcaklık aralığı tespit edilmiş; boyanın bu özellikler üzerine etkileri araştırılmıştır. Sonuç olarak; boya çözündükten sonra sıvı kristalin ipliksi yapıda nematik sıvı kristal yapısını koruduğu, oda sıcaklığında boyarmaddelerin tamamının kristaldeki çözünürlüklerinin iyi bir kontrast oranı için yeterli olduğu, polarize mikroskop ve DSC sonuçları birlikte değerlendirildiğinde boyarmaddelerin 3-80 °C sıcaklık aralığında sıvı kristal boyası olarak kullanılabileceği düşünülmüştür.IV Bilim Kodu : 946 Anahtar Kelimeler : Sıvı Kristal, Antrakinon Boyarmadde, G-H Sistemleri Sayfa Adedi : 84 Tez Yöneticisi : Prof.Dr.Ahmet ALICILAR
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATION OF USE OF 1,4 DISUBSTITUTE ANTHRAQUINONE COMPOUNDS AS LIQUID CRYSTAL DYE (M.Sc.Thesis) N.Güzin ŞAHİN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT Liquid crystals are widely used in systems of calculators, televisions, automobile panels etc. The dyestuffs used for liquid crystals in G-H systems are mainly based on azo and anthraquinone. In this work performed as DPT Project, use of some 1,4 disubstitute anthraquinone compounds in liquid crystals was investigated. For this purpose, five different dyestuffs, were studied and characterized with TLC, MP and FT-IR. Solubility of dyestuffs in the liquid crystal (cyclo hexil benzene) was determined spectrophotometrically at room temperature. The structure and temperature range of liquid crystal were determined with polarizing microscope and differential scanning calorimeter respectively, before and after dissolving the dye; and effects of dyestuffs on these properties were investigated. As a result; it was determined that the liquid crystal shows a nematic fiber texture after the dye dissolves, the solubility of all dyestuffs at room temperature is appropriate for a good contrast ratio.The evaluation of polarizing microscope and DSC results shows that dyestuffs can be used as a dye for liquid crystal in the temperature range 3-80 °C.VI Science Code : 946 Key Words : Liquid Crystals, Anthraquinone Dyestuff, Guest- Host Systems Page Number : 84 Adviser : Prof.Dr.A.ALICILAR