2-benzofurankarboksilli asidin bazı ester ve amit türevlerinin sentezi ve ürünlerin yapılarının spektroskopik yöntemlerle aydınlatılması
The synthesis of some ester and amide derivates of 2-benzofurancarboxylic acids and clarification of structures of products by spectrocopic methods
- Tez No: 165885
- Danışmanlar: PROF.DR. TAHSİN UYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
HI 2-BENZOFURANKARBOKSİLLİ ASİDİN BAZI ESTER VE AMİT TÜREVLERİNİN SENTEZİ VE ÜRÜNLERİN YAPILARININ SPEKTROSKOPİK YÖNTEMLERLE AYDINLATILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Özlem ÇOLAK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu çalışmada; 2-benzofurankarboksilli asidin fenol esterleri ve anilinlerle verdiği amitler sentezlenmiştir. 2-Benzofurankarboksilli asidin amit ve esterlerinin mantar ve bakteri öldürücü özellikler gösterdikleri kaynaklarda belirtilmektedir. Elde edilen ester ve amitlerin kaynaklarda belirtilenlerin tanısı FT-IR spektrumlan ve erime noktalan yardımıyla yapıldı. İlk kez sentezlenenlerin yapıları ise FT-IR ve 1H-NMR spektrumlan ve element analiz yardımıyla aydınlatıldı. Ayrıca, sentezlenen 2- benzofurankarboksilli asidin anilin türevlerinin UV spektrumlan alındı. Bu spektrumlara asit ve bazın etkileri incelendi. Bilim Kodu : 405.02.01 Anahtar Kelimeler : 2-Benzofurankarboksilli asit, Ester, Amit Sayfa Adedi : 74 Tez Yöneticisi : Prof.Dr. Tahsin UYAR
Özet (Çeviri)
IV THE SYNTHESIS OF SOME ESTER AND AMIDE DERIVATES OF 2-BENZOFURANCARBOXYLIC ACIDS AND CLARIFICATION OF STRUCTURES OF PRODUCTS BY SPECTROSCOPIC METHODS (M.Sc.Thesis) Özlem ÇOLAK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY July 2005 ABSTRACT In this study, the ester and amide derivates of 2-benzofurancarboxylic acid have been prepared by the reactions of phenols and anilines. Antifungal and antibacterial activities of the amides and esters of 2- benzofurancarboxylic acids have been shown in the literature. The esters and amides of 2-benzofurancarboxylic acids that are stated from literatures have been convinced by the help of the melting points and FT-IR spectra. The structure of compounds that are obtained firstly have been characterized by the aid of FT-IR and 1H-NMR spectra and elemental analysis. In addition, UV-Vis spectra of aniline derivates of 2-benzofurancarboxylic acid have been taken. The effect of acidity and basicity of medium on UV-Vis spectrum of this compounds has been investigated. Science Code : 405.02.01 Key Words : 2-Benzofurancarboxylic acid, Ester, Amide Page Number : 74 Adviser : Prof. Dr. Tahsin UYAR