Kliniklerin etkinliklerinin ölçülmesi ve kullanılan tıbbi cihaz sayılarının etkinliğe etkisinin tobit modelleme ile bulunması
Measurement effeciency of clinics and used medical equipment finding effect to effeciency scores with tobit modelling
- Tez No: 165886
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
KLINÎKLERIN ETKİNLİKLERİNİN ÖLÇÜLMESİ VE KULLANILAN TIBBİ CİHAZLARIN ETKİNLİĞE ETKİSİNİN TOBİT MODELLEME İLE BULUNMASI (Yüksek Lisans Tezi) Yaşar YILDIRIM GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 2005 ÖZET Bu çalışmada belli bir hastanedeki 28 klinik, yatak kapasitesi 50'den büyük olanları büyük klinikler, yatak kapasitesi 50'den küçük olanları küçük klinikler ve yatak kapasitesi göz önünde bulundurulmayarak bütün klinikler birarada olmak üzere üç gruba ayrıldıktan sonra, veri zarflama modellerinden BCC ve CCR Modellemesine göre etkinlik skorlarını bulup etkin olan ve etkin olmayan klinikler tespit edilmiştir.Etkin olanların hangi kliniklere referans klinik oldukları bulunmuş olup, etkin olmayan kliniklerinde etkin olabilmeleri için girdi değişkenlerini hangi oranda artırmaları ya da azaltmaları gerektiği tespit edilmiştir.Daha sonra etkin olmayan klinikler için, kliniklerde kullanılan tıbbi cihaz sayılarının Tobit Modelleme yardımıyla etkinlik skorlarına etkisini araştırılmış olup, etkinlik skorlarına ne kadarlık bir marjinal etki yapabileceği bulunmuştur. Bilim Kodu :212 Anahtar Kelimeler :Veri Zarflama Analizi, Tobit Modelleme Sayfa Adedi :75 Tez Yöneticisi :Prof.Dr.Hasan BAL
Özet (Çeviri)
MEASUREMENT EFFECIENCY OF CLINICS AND USED MEDICAL EQUIPMENT FINDING EFFECT TO EFFECIENCY SCORES WITH TOBIT MODELLING (Graduate Degree Thesis) Yaşar YILDIRIM GAZI UNIVERSITY ART & SCIENCE INSTITUTE January 2005 ABSTRACT This thesis efficiency scores of modelling BCC and CCR Data Envelopment Analysis and finds the efficient and unefficient clinics in three groups which are 28 clinics on a certain hospital, whole pool clinics that have bed capacity bigger than 50 as big clinics and bed capacity lower than 50 as small clinics. The reference clinics of the efficients clinics are detected and the ratio of the increment of the input variables that is needed for the unefficient clinics to be efficient. Then for the unefficient clinics, after researching efficiency scores of medical device count by using Tobit Modelling, the amount of the effect to the efficiency scores is found. Science Code :212 Keywords :Data Envelopment Analysis, Tobit Model Page Count :75 Thesis Advisor.-Prof. Dr. Hasan BAL