Direct enjeksiyonlu bir dizel motorunda emme manifoldu tasarımının ve yakıt pompası kam profilinin motor gürültüsüne ve duman emisyonuna etkisinin deneysel analizi
Experimental analysis of the effect of intake manifold design and fuel pump cam profile on the engine noise and smoke emissions in a direct injected diesel engine
- Tez No: 165884
- Danışmanlar: PROF.DR. SAHİR SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
in direkt enjeksiyonlu bir dizel motorunda emme manifoldu tasarımının ve yakıt pompası kam profilinin motor gürültüsüne ve duman emisyonuna etkisinin deneysel analizi (Yüksek Lisans Tezi) Uğur ZAMAN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2005 ÖZET Dizel motorlarında emme manifoldu kesitinin volümetrik verim üzerinde etkisi önemlidir. Egzozdan atmosfere atılan egzoz gazlan içerisindeki duman miktarı da yakıtın püskürtülme şeklinden etkilenmektedir. Bu çalışmada direkt enjeksiyonlu dört zamanlı dört silindirli bir dizel motoru kullanılmış ve emme manifoldu kesiti ile yakıt pompası kam profili değiştirilerek volümetrik verim ve egzoz emisyonlarına etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Yapılan deneylerde manifold kesitinin değiştirilmesi ile volümetrik verimin maksimum tork devrinde %5 maksimum güç devrinde %4 arttığı görülmüştür. Yakıt pompası kam profilinin değiştirilmesi ile duman miktarının maksimum tork devrinde % 53, maksimum güç devrinde % 47 azaldığı, motor gürültüsünün ise maksimum tork devrinde 0,7 dBA, maksimum güç devrinde 0,3 dBA azaldığı tespit edilmiştir. Bilim Kodu : 708 Anahtar Kelimeler : Emme manifoldu tasarımı, Volümetrik verim, Duman emisyonu Sayfa Adedi : 97 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. M. Sahir SALMAN
Özet (Çeviri)
IV EXPERIMENTAL ANALYSIS OF THE EFFECT OF INTAKE MANIFOLD DESIGN AND FUEL PUMP CAM PROFILE ON THE ENGINE NOISE AND SMOKE EMISSIONS IN A DIRECT INJECTED DIESEL ENGINE (M.Sc. Thesis) Uğur ZAMAN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT For diesel engines, the effect of cross-section of intake manifold on volumetric efficiency is really important. The smoke rate in the exhaust gases released into the atmosphere is also affected by the injection profile of the fuel. In this study, a direct injected 4 stroke, 4 cylinder diesel engine, with modified intake manifold cross-section and fuel pump cam profile used and their effects on volumetric efficiency and exhaust emissions were analysed experimentally. Results showed that by change of cross-section of intake manifold, the volumetric efficiency increased by 5 % at maximum torque speed and 4 % at maximum power speed. It has determined that by the shift of cam profile, the smoke rate decreased by S3 % at maximum torque speed and 47 % at maximum power speed and the engine noise decreased by 0,7 dBA at maximum torque speed and 0,3 dBA maximum power speed. Science Code : 708 Key Words : Intake manifold design, Volumetric efficiency, Smoke emission Page Number: 97 Adviser : Prof. Dr. M. Sahir SALMAN