Denetim ceza ilişkisi ve denetiminde karşılaşılan sorunlar
Control-punishment relation and problems faced in control
- Tez No: 165975
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KURTULUŞ BORAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
DENETİM CEZA İLİŞKİSİ VE DENETİMDE KARŞILAŞILAN SORUNLAR (Yüksek Lisans Tezi) Mithat TÜZÜNER GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET Güvenli bir trafik ortamı sağlamak için bütün yol kullanıcıların mutlak olarak trafik kurallarına uyması gerekir. Yol kullanıcıları trafik kurallarına uymayı sağlamada en etkin yöntemlerden bir tanesi de denetim ve cezalandırmadır. Cezalandırmada amaç trafikteki kötü davranışların caydırılması ve değiştirilmesi olmalıdır. Bunu sağlamak içinde cezalar adil ve kazaları önlemeye yönelik olmalı. Cezalar suç işlendiği anda, kararlılıkla ve artırılarak uygulanmalıdır. Ülkemizde otomatik denetim sistemleri bulunmadığından denetimler insan gücüyle yapılmaktadır. Denetimlerdeki verimliliği ve kalıcılığı sağlamak için insan kaynaklı sorunların çözümlenmesi gerekir. Trafik kazalarının önlenmesine yönelik kalıcı bir denetim sağlamak için ceza ve denetim sorunları incelenmiştir. Bilim Kodu Anahtar Kelime Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 945 Denetim,Ceza ve Denetim Sorunları 100 Yrd.Doç. Dr. Kurtuluş BORAN
Özet (Çeviri)
11 CONTROL-PUNISHMENT RELATION AND PROBLEMS FACED IN CONTROL ( M. Sc. Thesis) Mithat TÜZÜNER GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY FEBRUARY 2005 ABSTRACT In order to maintain a safe traffic environment every one in traffic must obey traffic regulations. One of the most effective ways in making the user obey the rules is by means of control and punishment. The aim of punishment must be to discourage and change the wrong behaviours in traffic. To achieve this the punishments should be fair and accident preventative. The punishments must be applied at the time of breaking the rule decisively and increasingly. Since there are no automated control systems in our country, controls are made by human force. To maintain productivity and stability in this mechanism human based problems must be solved first. In this study control and punishment problems to establish a longlasting system to prevent traffic accidents have been evaluated. Science Code Key Words Page Number Adviser 945 Control, Punishment and Control Problems 100 Yrd.Doç.Dr. Kurtuluş BORAN