Bartın ili atmosferindeki polenlerin araştırılması
The research of the atmospheric pollen grains in Bartın
- Tez No: 165976
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVİL PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
BARTIN İLİ ATMOSFERİNDEKİ POLENLERİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisans Tezi) Hanife ÖZVEREN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET Bu araştırma 17 Mail/ 27 Ekini 2003 tarihim arasında Bartın'da yapılan aeropalinolojik çalışma olup, polenlerin neden olduğa alerjik hastalıkların teşhis ve tedavisinde hekimlere yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bartın ili içerisinde Yah ve Balamba mevkilerine yerleştirilen iki farklı istasyondan Gravimetrik yöntemin uygulama aracı Durham kullanılarak elde edilen örnekler incelenmiştir. Bartın ili atmosferindeki polenlerin hangi bitki taksonlanna ait oldukları saptanmış ve morfolojik tanımlaması yapılarak mikrofotoğrafları çekilmiştir. Baron atmosferindeki polenlerin belli bir alan basma düşen miktarı, Durham aracma yerleştirilen preperatlar yardımı ile cm2 alan birimi olarak haftalık ve aylık periyotlarda saptanmış, elde edilen veriler grafîklendirilmiştir. Sonuçlar meteorolojik aktörlerle karşılaştırılarak, aylık polen takvimi hazırlanmıştır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yürütücüsü 401. 03. 01 Polen, Atmosfer, Bartın 85 Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN
Özet (Çeviri)
THE RESEARCH OF THE ATMOSPHERIC POLLEN GRAINS IN BARTIN (Master Thesis) Hanife ÖZVEREN GAZI UNIVERSITY INSTITUE OF SCİENCE AND TECHNOLOGY February 2005 ABSTRACT This research is an aeropalynolojical study performed in Bartın in the period of March 17th - October 27th, 2003 and it is aimed to help physicians with the diagnosis and treatment of airbone pollen grains causing allergic diseases. Samples which came from Yah and Balamba in Bartın have been analyzed in two different stations by using Durham-gravimetric method's application. The plant taxa of the pollen grains in Bartın atmosphere has been determined and after their identifications are being morphologically made, their microphotographs are token. The amount of the pollen grains in Bartın atmosphere has been measured as cm2 units with respect to the specified area within weekly and monthly periods by the help of the miroscope slides placed in Durham instrument ant the results obtained are shown through graphics. The results are compared with the meteorological factors. The monthly pollen calender is prepared. Science Code : 401. 03. 01 Key Words : Pollen, Atmosphere, Bartın Page Number : 85 Adviser : Prof. Dr. Sevil PEHLİVAN