Kontrol sistemlerinin zaman ile frekans tanım bölgesi tasarım şartları arasında yaklaşık eşdeğerlilik belirlenebilirliğinin araştırılması üzerine
On the establishment of some equivalence between time and frequency domain design specifications of control systems
- Tez No: 165983
- Danışmanlar: PROF.DR. YAŞAR HONDUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
m KONTROL SİSTEMLERİNİN ZAMAN İLE FREKANSTANIM BÖLGESİ TASARIM ŞARTLARI ARASINDA YAKLAŞIK EŞDEĞERLİLİK BELİRLENEBİLİRLİĞİNİN ARAŞTIRILMASI ÜZERİNE (Yüksek Lisans Tezi) CENK HABİP FIRAT GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ NİSAN 2005 ÖZET Bu çalışmada, zaman tanım bölgesi tasarım şartları ile frekans tanım bölgesi tasarım şartları arasında yaklaşık bir eşdeğerliliğin belirlenip belirlenemeyeceğinin araştırılması ele alınmaktadır. Araştırma öncesinde her iki tanım bölgesinde yaygın olarak kullanılan tasarım şartları gözden geçirilmiştir. PD ve Pl kontrolcülü örnekler ele alınmıştır. Zaman tanım bölgesi şartlarına göre tasarlanmış seçme örnek problemler için elde edilen performans değerleri ile aynı örnek problemlerin frekans tanım bölgesi şartlarına göre tasarlanmalarıyla elde edilen performans değerleri karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonucunda, zaman tanım bölgesi tasarım şartları Ma tr, ts ile frekans tanım bölgesi şartları FP, BG, Mr arasında yaklaşık bir eşdeğerliliğin kurulabileceği gösterilmiştir. Bilim Kodu : 945 Anahtar Kelimeler : Kontrol Sistemleri, PD ve Pl Kompansatör, Kontrol Sistemi Tasarım Şartları, Frekans Domeyni Tasarımı Sayfa Adedi : 79 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Yaşar T. Hondur
Özet (Çeviri)
IV ON THE ESTABLISHMENT OF SOME EQUIVALENCE BETWEEN TÎME AND FREQUENCY DOMAIN DESIGN SPECIFICATIONS OF CONTROL SYSTEMS (M.Sc. Thesis) CENK HABİP FIRAT GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY APRIL 2005 ABSTRACT In this M.Sc. thesis, the determination of approximate equivalence between time and frequency domain design specifications of control systems was studied. A correlation between time and frequency domain responses was investigated during the initial stages of our research. PD and PI controller problems were covered up throughout our study. The performance values were obtained after evaluating the problems that had been designed according to time domain design conditions. These performance values were compared with the performance values of the same problems that had been designed according to the frequency domain design conditions. The applicability of a correlation between time domain values Ma tr, ts and frequency domain values FP, BG, Mr was illustrated based on that comparison. Science Code : 945 Key Words : Control Systems, PD & PI Compensators, Frequency Domain Design, Specifications Of Control Systems Page Number : 79 Adviser : Prof. Dr. Yaşar T. Hondur