Suyun yoğunluğundaki anormalliğin doğal taşınımın oluşumuna etkisi
Effect of water density anomaly on the onset of natural convection
  1. Tez No: 165995
  2. Yazar: ÖMER DOĞANCI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCAN ATAER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
SUYUN YOĞUNLUĞUNDAKİ ANORMALLİĞİN DOĞAL TAŞINIMIN OLUŞUMUNA ETKİSİ (Yüksek Lisans Tezi) Ömer DOĞANCI GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Şubat 2005 ÖZET Ekosistemin sürekliliğini sağlayan en önemli faktörlerden birisi de suyun yoğunluğunda görülen anormalliktir. Su, diğer sıvılardan farklı olarak katı faza geçerken yoğunluğu artmaz. Suyun maksimum yoğunluğu yaklaşık + 4 °C sıcaklıkta oluşur. Çalışmada, suyun yoğunluğunun sıcaklıkla değişimi parabolik bir denklemle ifade edilmiştir. Suyun yoğunluğunda görülen anormalliğin, yatay su tabakasının farklı yüzey sıcaklıklarında doğal taşınım oluşumuna etkisinin belirlenmesi bu çalışmanın amacıdır. Çalışmada, doğal taşınım başlangıcının bir kriteri olan kritik Rayleigh sayılarının belirlenebilmesi amacıyla süreklilik, momentum ve enerji denklemleri Boussinesq yaklaşımına bağlı olarak değerlendirilmiş ve elde edilen perturbasyon denklemleri sonlu farklar yöntemi kullanılarak sayısal olarak bilgisayar yardımıyla çözülmüştür. Sonuçlar, suyun yoğunluğundaki anormalliğin doğal taşramı zorlaştırıcı bir etkisinin olduğunu göstermektedir. Bilim Kodu :931 Anahtar Kelimeler : Doğal taşınım, yoğunluk anormalliği, yatay su tabakası Sayfa Adedi : 89 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Ö. Ercan ATAER
Özet (Çeviri)
EFFECT OF WATER DENSITY ANOMALY ON THE ONSET OF NATURAL CONVECTION (M.Sc Thesis) Ömer DO?ANCI GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY February 2005 ABSTRACT One of the most important factors, which contribute to the continuity of the ecosystem, is the water density anomaly. The density of water, in contrary to the other liquids, does not increase while it changes to the solid phase. The maximum density of water occurs at the temperature near + 4 °C. In this study, the density - temperature relation of water is defined with a parabolic equation. The aim of this study is to determine the influence of the water density anomaly on the onset of natural convection at the different lower and upper surface temperatures. In the study, to investigate the critical Rayleigh numbers which is a criteria for the beginning of natural convection, the continuity, momentum and energy equations are subjected to the Boussinesq approximation and the obtained perturbation equations are solved numerically base on the finite difference method via personel computer. In the results, it is seen that the density anomaly has a preventive effect on natural convection. Science Code : 931 Key Words : Natural convection, density anomaly, horizontal water layer Page Number: 89 Adviser : Prof. Dr. O. Ercan ATAER