Akıllı bahçe kontrol sistemi tasarımı
Design of smart garden control system
- Tez No: 165996
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL FATMA GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik-Bilgisayar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Ill AKILLI BAHÇE KONTROL SİSTEMİ TASARIMI (Yüksek Lisans Tezi) Fatih ŞAHIN GAZI ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Temmuz 2005 ÖZET Bu çalışmada mikro denetleyici ile akıllı bahçe kontrol sistemi devre tasarımı yapılmıştır. Bahçe bitkilerinin gelişimlerinin verimli olarak sağlanması için gerekli ihtiyaçlar araştırılmıştır. Tasarımı yapılacak olan kontrol sisteminde kullanılacak elemanlar ve özellikleri belirlenmiştir. Daha sonra sistemi oluşturacak olan bölümler uygun şekilde bir araya getirilerek devre tasarlanmış ve gerçekleştirilmiştir. Sonuçta devrenin işlevini beklenilen şekilde gerçekleştirdiği görülmüştür. Bilim Kodu : 646.04.01 Anahtar Kelimeler : Akıllı bahçe, Kontrol Sayfa Adedi : 104 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Nihal Fatma GÜLER
Özet (Çeviri)
IV DESIGN OF SMART GARDEN CONTROL SYSTEM (M.Sc. Thesis) Fatih ŞAHIN GAZI UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 2005 ABSTRACT In this study, a cycle design for a smart garden control system, which is controlled by micro controllers, was made. The requirements for providing the efficient growth of garden plants were researched. The units of the designed control system and their properties were indicated. In the next step, the units forming the system were combined properly and then the circuit designed and realized. Consequently, it was observed that the cycle functioned as expected. Science Code Key Words Page Number Adviser 646.04.01 Smart garden, Control 104 Prof. Dr. Nihal Fatma GÜLER