Yeni sentezlenmiş bazı schiff bazlarının inhibitör özellikleri
Inhibitior properties of newly synthesezed schiff bases
- Tez No: 166028
- Danışmanlar: PROF.DR. MELİKE KABASAKALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
m YENİ SENTEZLENMİŞ BAZI SCHİFF BAZLARININ INHIBITOR ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi) Serkan SOYLU GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mayıs 2005 ÖZET Bu çalışmada, N,N'-Bis-(Benzinden)-2^'-diaminodifeııiIdisuljRt (SS)' in türevleri olan 4 nitro SS, 2 metoksi SS, 2,4 dimetoksi ve 3,4 dimetoksi SS 'in bakır ve yumuşak çeliğin korozyonuna olan inhibitif etkileri araştırılmıştır. İlk uygulamada yardımcı çözücü olarak dimetilsülfoksit (DMSO,hacimce 1/250 DMSO/Su) kullanılarak 0,1 M HC1 ortamında çeşitli konsantrasyonlarda inhibitor çözeltileri hazırlanmıştır. İnhibitörlü ve inhibitörsüz ortamlarda korozyon hızmm belirlenebilmesi için açık devre potansiyeline, empedans ölçümlerine ve dönüşümlü voltametrik ölçümlere ait verilere başvurulmuştur, ikinci uygulamada, kullanılan organik moleküllerin 1 M HC1 ortamında çeşitli konsantrasyonlarda çözeltileri hazırlanmıştır. İlk uygulamadan farklı olarak üç saat içerisinde çeşitli zaman aralıklarında empedans ölçümleri tekrarlanmış, üçüncü saatte diğer ölçüm tekniklerine ait veriler de elde ediImiştınAynca inhibisyon etkinliğinin sıcaklıkla değişimi hakkında bilgi edinebilmek için 22 °C, 40 °C ve 50 °C derecede de ölçümler yapılmıştır. Her iki uygulamada elde edilen verilerden korozyon potansiyelleri, Tafel ekstrapolasyonu veya Stern- Geary eşitliği kullanılarak korozyon hızları, anodik ve katodik Tafel eğimleri, polarizasyon dirençleri ve inhibisyon etkinlikleri belirlenmiştir.IV Bilim Kodu :20923 Anahtar Kelimeler : Yumuşak çelik, bakır, korozyon inhibitörü, Schiff bazı Sayfa Adedi.99 Tez Yöneticisi :Prof.Dr.Melike Kabasakaloğlu
Özet (Çeviri)
INfflBITIOR PROPERTIES of SOME NEWLY SYNTHESIZED SCIflFF BASES (M.Sc. Thesis) Serkan SOYLU GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY May 2005 ABSTRACT In this study, inhibition efficiencies of the derivatives of N,N'-Bis- (Benzylidene)-diaminodiphenyldisuIfide (SS) which are 4 nitro SS, 2 methoxy SS, 2,4 dimethoxy SS and 3,4 dimethoxy SS, on the corrosion of copper and mild steel were investigated. In the first method, various concentrations of the inhibitor solutions in 0.1 M HC1 were prepared, by using dimethylsulfoxide (1/250 V0LDMSO/V0I.H2O) as a co-solvent. In order to determine the rate of corrosion in the absence and presence of inhibitor molecules, open circuit potential, impedance measurements and reversible voltametric measurements were performed. In the second method, solutions of the organic molecules in various concentrations in 0.1 M HC1 were prepared. As a difference from the first trial, impedance measurements were performed periodically within first three hours, then the other measurement techniques were utilized. Moreover, in order to observe the effect of temperature on inhibition efficiency, measurements were performed at 22 °C, 40 °C and 50 °C. From the data that is obtained from both methods, corrosion potentials, corosion rates by using Tafel extrapolation or Stern-Geary equation, anodic and catodic Tafel slopes, polarization resistances and inhibiton efficiences were determined.VI Science Code :20923 Key Words :Mild steel, copper, corrosion inhibitor, Schiff base Page Number: 99 Adviser :Prof.Dr.Melike Kabasakaloğlu