İç mekan tasarımında fiziksel çevre faktörlerinin kullanıcı memnuniyetine etkisi: Gazi Hastanesi Çocuk Polikliniği bekleme holü örneği
The effect of physical environmental factors to the pleasure of interior design; The case of Gazi Hospital Policlinic for children
- Tez No: 166045
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KEMAL YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Teknik Eğitim, Technical Education
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmada, hastane çocuk polikliniği bekleme holünün iç mekan unsurlarının kullanıcıların algısal performansına etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Gazi Hastanesi Çocuk Polikliniği Bekleme Holü araştırma kapsamına alınmıştır. Bu poliklinikte çalışan hastane personeli (doktorlar, hemşireler vb.) ile hasta çocuklara ve yakınlarına (ebeveynler) bekleme holüyle ilgili memnuniyet ve istek durumları ile mekanın algısal kalitesini tespit etmek için ayrıntılı bir anket uygulanmıştır. Sonuçta, kullanıcıların çocuk polikliniğinin hastane içindeki yerleşiminden memnun olmadığı, bekleme holünde bulunan oyun odasının küçük ve oyuncakların yetersiz olduğu belirlenmiştir. Ayrıca, poliklinik mekanının çok dar bir alanda kurulması, doğal ışık ve havalandırma kaynaklarına uzak olması, poliklinik bekleme holüne kan, idrar ve röntgen bölümlerinin yakın olması nedeniyle muayene sırası bekleyen hasta ve yakınlarıyla, destek ünitelerinde sıra bekleyenlerin oluşturduğu yoğunluğun bekleme holünün gerek işlevsellik gerekse estetik açıdan algılanmasında olumsuz etki yarattığı tespit edilmiştir. Anahtar kelimeler :Hastane, Poliklinik, İç mekan tasarımı, Çevresel faktörler
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the effeets of indoor environment factors on user at child-policlinic in hospitals. For this aim, the child policlinic at the Gazi University Hospital was chosen as a case study. Satisfactions and complaints of policlinic staff and their patients concerned with interior aspects of the child - clinic were identified by using a detailed questionnaire, was carried out with paediatrics and patients to determine the perceptual quality of the chosen place. As a result, the interviewees were found not to be happy with the location of the child policlinic, child play park, and toys for children. Furthermore, the narrow space of the policlinic, its farness to the natural light and air-conditioning, its closeness to the blood section, urine and x ray sections and crowdedness of the people in the mentioned areas were found to be negative factors in respect to users comforts physically and socially, ease of use of the space, its functionality and its aesthetica! aspects at the Gazi child polyclinics. Keywords :Hospital, Policlinic, interior desing, Physical and enviroment factors,