Yaşam sürdürme analizi ve Cox oransal hazard regresyon modeli ile kredi kartı kullanımını etkileyen faktörlerin incelenmesi
Survival analysis and the investigation of cavariates effecting the credit card usage by using Cox proportional hazard regression model
  1. Tez No: 166046
  2. Yazar: TUĞÇE ÜN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SONER GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İÜ YAŞAM SÜRDÜRME ANALİZİ VE COX ORANSAL HAZARD REGRESYON MODELİ İLE KREDİ KARTI KULLANIMINI ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN İNCELENMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Tuğçe ÜN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ AĞUSTOS 2005 ÖZET Yaşam sürdürme analizi sonuç değişkeninin ilgili olay meydana gelene kadar geçen süre olduğu veri analizi için kullanılan istatistiksel yöntemler topluluğudur. Yaşam sürdürme analizinde en yaygın olarak kullanılan model 1972 yılında Cox tarafından önerilen Cox oransal hazard regresyon modelidir. Bu model açıklayıcı değişkenlerin yaşam sürdürme süresi üzerinde etkisini açıklayan yarı parametrik bir yaklaşımdır, Cox oransal hazard regresyon modelinin temel varsayımlarından birisi hazardların oransal olması özelliğidir. Bu çalışmada, model yapısı, model parametrelerinin en çok olabilirlik tahminleri, hazard oranı ve oransal hazard varsayımlarının değerlendirilmesi incelenmiştir, Oransallığın sağlanmaması durumunda genişletilmiş Cox modeli kullanılmıştır. Uygulamada, kredi kartı kullanımına etki eden değişkenler için oransal hazard regresyon modeli kullanılmıştır. Büim Kodu :212 Anahtar Kelimeler :Yaşam sürdürme analizi. Cox oransal hazard regresyon modeli, oransal hazard varsayımının değerlendirilmesi Sayfa Adedi :96 Tez Yöneticisi :Prof. Dr. Soner GÖNEN
Özet (Çeviri)
IV SURVIVAL ANALYSIS AND THE INVESTIGATION OF COVARIATES EFFECTING THE CREDIT CARD USAGE BY USING COX PROPORTIONAL HAZARD REGRESSION MODEL (M.Se. Thesis) Tuğçe ÜN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT Survival analysis is a collection of statistical procedures for data analysis for which the outcome variable of interest is time until an event occurs. The most widely used model in the analysis of survival data is the Cox proportional hazard regression model that is first introduced by Cox in 1972, This is a semi- parametric approach to survival data to explain the effects of explanatory variables on survival times. One of the main assumptions of the Cox proportional hazard regression model is its proportional hazards property. In this study, we have discussed the model form, maximum likelihood estimation of the model parameters, hazard ratio and assessing of the proportional hazard assumption, In case of non-proportionality the extended Cox model is used, In practice, the propotional hazard regression model is used for covariates which effect the credit card usage. Science Code :212 Key Words :Survivaî analysis, Cox proportional hazard regression model, evaluating the proportional hazard assumption Page Number :96 Adviser :Prof. Dr, Soner GÖNEN