Simetrik grupların yapısı
The structure of the symmetric groups
- Tez No: 166077
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYNUR ARIKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ill SİMETRİK GRUPLARIN YAPISI (Yüksek Lisans Tezi) Meltem YILMAZ EMRE GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Simetrik gruplar, grup teorisinin incelenen en eski bölümüdür. Simetrik gruplar modern grup teorisinde, grup etkileri ve soyut gruplar için somut gösterimler arasında önemli bir rol oynamaktadır. Günümüzde de hem sonlu hem de sonsuz simetrik gruplar araştırma konularıdır. Bu çalışma dokuz bölümden ibarettir. İkinci bölüm, sonraki bölümlerde kullanacağımız bazı tanım ve teoremleri kapsamaktadır. Üçüncü, dördüncü ve beşinci bölümlerde, çalışmamızın temelini teşkil eden permütasyon grupları, bloklar, ilkel ve ilkel olmayan gruplar ile bir elemanın desteği ve bu kavramlarla ilgili teoremler bulunmaktadır. Altıncı bölümde simetrik grubun sonlu sayıda desteğe sahip elemanlarından oluşan altgrubu finitary simetrik gruplar incelenmiştir. Yedinci bölümde yüksek mertebeden geçişli gruba değinilmiştir. Sekizinci bölümde ise simetrik grupların yapıları ayrıntılı olarak incelenmiştir. Bilim Kodu : 21 Anahtar Kelimeler : Simetrik Grup, Permütasyon Grup, Finitary Simetrik Grup, Blok, İlkellik, Bir Elemanın Desteği, Yüksek Mertebeden Geçişli Grup Sayfa Adedi : 72 Tez Yöneticisi : Yrd. Doç. Dr. Aynur ARIKAN
Özet (Çeviri)
IV THE STRUCTURE OF THE SYMMETRIC GROUPS (M.Sc. Thesis) Meltem YILMAZ EMRE GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August, 2005 ABSTRACT Permutation groups arguably form the oldest part of group theory. Permutation groups play important role in modern group theory through the group actions and the concrete representations of abstract groups. Today, both finite and infinite permutation groups are lively topics of research. This study consists of nine chapters. Second chapter includes definitions and theorems which we use in further chapters. The third, fourth, fifth chapters include permutations groups, blocks, primitive and imprimitive groups, supports and the theorems of this concepts. In the sixth chapter we investigate Finitary symmetric groups in which every element has finite support. We study highly transitive group in chapter seven. In the eight chapter we investigate the structure of symmetric groups in detail. Science Code : 21 Key Words : Symmetric Group, Permutation Group, Finitary Symmetric Group, Block, Prmitivity, Support, Highly Transitive Group Page Number : 72 Adviser : Assistant Prof. Dr. Aynur ARIKAN