Trafik psikolojisi ve sürücü davranışları: Bir grup sürücüyle psikoteknik değerlendirme sisteminin uygulanması ve sonuçlarının uygulanması ve sonuçlarının değerlendirilmesi
The traffic psychology and the behaviours of the driver: Application and the conclusions of the psychotechnical evaluation system
  1. Tez No: 166078
  2. Yazar: MUSTAFA AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. VEYSİ İŞLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Trafik, Traffic
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ill TRAFİK PSİKOLOJİSİ VE SÜRÜCÜ DAVRANIŞLARI: BİR GRUP SÜRÜCÜYE PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME SİSTEMİNİN UYGULANMASI VE SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ (Yüksek Lisans Tezi) Mustafa AKIN GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ HAZİRAN 2005 ÖZET Psikoloji'nin, trafik ve ulaşım sistemine katkıları sonucunda ortaya psikoloji biliminin bir uygulamalı alam olan Trafik psikolojisi ortaya çıkmıştır. Trafik psikolojisinin temel uğraş alam, trafik ortamının zararlı etkilerini en aza indirebilmek amacıyla yol kullanıcısının davranışlarını anlamak, yorumlamak ve değişiklikler için ölçümler sağlamaktır. Bu çalışmada, sürücü davranışını etkileyen faktörlerden bahsedilmekte ve sürücü davranışı hakkında bilgi verilmektedir. Psikoteknik değerlendirme nedir? Sorusuna cevap aranmakta, psikoteknik değerlendirmenin amacı, faydası ve trafik eğitimine olan katkılan açıklanmaktadır. Ayrıca Trafik psikolojisinin ve psikoteknik değerlendirmenin ülkemizdeki ve dünyadaki tarihsel gelişimi ele alınmaktadır. Son olarak hız ihlali nedeniyle ehliyetine el konulup psikoteknik değerlendirmeye tabi tutulan sürücülerin, bu ihlaliIV yapmalarına neden olan faktörler, tekrar aynı ihlali yapmamak için alacakları önlemler ve bunlara ilişkin sorumluluk konulan üzerinde durulmaktadır. Sürücüler hız ihlali yapmalarına neden olarak en çok“zaman baskısı”faktörünü belirtmekte, bir daha hız ihlali yapmamak için“daha dikkatli olacaklarını”ileri sürmektedir. Sürücülerin büyük bir çoğunluğunun, ihlalin nedenine ilişkin sorumluluğu dış olgular ile ilişkilendirdikleri ortaya çıkmaktadır. Sonuç olarak ehliyetlerine el konulan sürücülerin, sürücü davranışı geliştirme programlarına yönlendirilmesinin kurallara uymada daha etkili olacağı değerlendirilmektedir. Bilim Kodu : Q&% Anahtar Kelimeler : Trafik Psikolojisi, Sürücü davranışı, Psikoteknik Değerlendirme Sistemi, Sürücü davranışı geliştirme/rehabilitasyon programlan. Sayfa Adedi : 53 Tez Yöneticisi : Doç.Dr.Veysi İŞLER
Özet (Çeviri)
THE TRAFFIC PSYCHOLOGY AND THE BEHAVIORS OF THE DRIVER: APPLICATION AND THE CONCLUSIONS OF THE PSYCHOTECHNICAL EVALUATION SYSTEM (M.Sc. Thesis) Mustafa AKIN GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE June 2005 ABSTRACT The traffic psychology as an applicable field of the science of psychology is developed by the contributions of psychology into the traffic and the system of transportation. The main field of traffic psychology is to understand, interpret and provide evaluations for the changes in the behaviors of the road user in order to minimize the harmful effects of the traffic atmosphere. In this study, the factors that affect the behavior of the driver are given and information on the behavior of the driver is provided. An answer to the question“What is psycotechnical evaluation?”is searched for; the aim and the use of psychotechnical evaluation and its contributions to the traffic education are given. Moreover, the historical evoluation of the psychotechnical evaluation and traffic psychology in our country and in the world is covered. Finally the factors that affect the drivers whoVI break the speed limits and thus obliged to psychotechnical evaluation, the measures to be taken to prevent them from breaking the limite again, and the responsibilities involved in this matter are emphasized. The drivers give their reason for breaking the speed limits as the“time pressure”, while claim that“they will be more careful”in order not to break the speed limits again. Most of the drivers put the blame and the responsibility of the situation on the external facts. As a result, it has been concluded that the drivers whose driving licenses are taken away should be sent to the programs of drivers behavior development Scientific Code : SbS Keywords : Traffic Psychology, Drivers Behavior, Psychotechnical Evaluation System, Programs of The Drivers Behavior Development/Rehabilitation. Number of pages : 53 Supervisor : Assoc. Prof.Dr. Veysi İŞLER