Sınıfiçi ve sınıflararası korelasyon katsayılarının en çok olabilirlik ve bazı alternatif tahmin edicileri
The maximum likelhood and some alternative estimators of intraclass and interclass correlation coefficients
  1. Tez No: 166084
  2. Yazar: CEM GENÇTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMZA GAMGAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
in SINIF IÇI VE SINIFLARARASI KORELASYON KATSAYILARININ EN ÇOK OLABİLİRLİK VE BAZI ALTERNATİF TAHMİN EDİCİLERİ ( Yüksek Lisans Tezi ) CEM GENÇTÜRK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 2005 ÖZET Aile verilerinin analizinde aynı tür bireylerin, örneğin çocuk- çocuk arası, ilgili karakteristik özellikleri bakımından benzerlik derecesi Sınıfiçi Korelasyon Katsayısı ile, farklı tür bireylerin, örneğin anne-çocuk arası, benzerlik derecesi de Sınıflararası Korelasyon Katsayısı ile ölçülür. Sınıfiçi ve Sınıflararası Korelasyon Katsayıları En Çok Olabilirlik Yöntemi ile tahmin edilir fakat bu yöntem iterasyona dayalı olması nedeniyle hesaplama zorluğu doğurur. Bu zorluktan kaçınmak için literatürde Sınıfiçi ve Sınıflararası Korelasyon Katsayıları için kolay hesaplanabilen birkaç alternatif tahmin edici önerilmiştir. Bu çalışmada önerilen tahmin edicilerin tanıtılması amaçlanmıştır ve bu tahmin edicilerin sayısal bir örnek üzerinde uygulaması yapılmıştır. Bilim Kodu : 212 Anahtar Kelimeler : Sınıfiçi Korelasyon, Sınıflararası Korelasyon, En Çok Olabilirlik Tahmin Edicisi, Anne-Çocuk Benzerliği, Çocuk-Çocuk Benzerliği, Aile Verisi, Asimtotik Etkinlik Sayfa Adedi : 105 Tez Yöneticisi : Prof. Dr. Hamza GAMGAM
Özet (Çeviri)
IV THE MAXIMUM LIKELIHOOD AND SOME ALTERNATIVE ESTIMATORS OF INTRACLASS AND INTERCLASS CORRELATION COEFFICIENTS (M.Sc. Thesis) Cem GENÇTÜRK GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 2005 ABSTRACT In the analysis of familial data, the degree of resemblance sib-sib concerning a certain characteristic is measured by the intraclass correlation and for example between different types of member such as mother-sib resemblance is measured by the interclass correlation coefficients. The intraclass and interclass correlation coefficients mostly is estimated by method of maximum likelihood but since of being based on the iteration this method shows computational diffuculties. For prevending the difficulties, some easily computable estimators are proposed for interclass and intraclass correlation coefficients in the literature. In this study it is aimed to acknowledge these proposed estimators and a numerical application was made on a sample. Science Code : 212 Key Words : Intraclass Correlation, Interclass Correlation, Maximum Likelihood Estimator, Mother-Sib Resemblance, Sib-Sib Resemblance, Familial Data, Asymptotic Efficiency. Page Number : 105 Adviser : Prof. Dr. Hamza GAMGAM