Çorum Organize Sanayi Bölgesi afet bilgi sistemi altyapısının oluşturulması
Constitution of disaster information system infrastructure in Çorum Organized Industrial Zone
- Tez No: 166245
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÇORUM ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ AFET BİLGİ SİSTEMİ ALTYAPISININ OLUŞTURULMASI ÖZET Ülkemizde sık aralıklarla meydana gelen doğal afetlerin insan hayatını ne kadar etkilediği açıktır. Bu tür afetlerin nasıl önlenebileceğine yada olduktan sonra nasıl müdahale edilebileceğine dair bir planlama yapılması gerektiği de açıktır. Her türlü afetin önceden tahmin edilebilmesi, bunlara ilişkin tedbirlerin alınması, afetin oluşumundan sonra da yapılabilecek bütün faaliyet planlamalarının yapılması hayati önem taşır. Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte afet öncesinde yada sonrasında yapılabilecek faaliyetlerin planlaması daha kolay ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Bütün bu faaliyetlere Afet Yönetimi'nin içerisinde göz atmak mümkün olabilir. Afet Yönetimi için en önemli unsurlar mevcut durumda bölgeden toplanabilecek bilgilerin geçerli ve doğru olması, bunların gelecek için güncellenebilir hale getirilmesi, bunun yanı sıra elde edilen bu bilgilerin doğru bir şekilde değerlendirilmesidir. Bütün bu aşamalarda en önemli bilgi toplama kaynağımız günümüzde klasik ölçme yöntemlerinin yanı sıra GPS ölçmeleri ve uzaktan algılama yöntemiyle elde edilen sonuçlardır. Bu bilgilerin değerlendirilmesi ve kullanılabilir hâle getirilebilmesi içinde Coğrafi Bilgi Sistemi(CBS) kapsamında ele alınması gerekir. CBS ile eldeki verilerin değerlendirilmesi, çeşitli sorgulamalar yapılması ve bunlara dayalı olarak planların oluşturulması ve bir afet yönetimi bilgi sistemi için gerekli bilgiyi verebilmesi mümkün olabilecektir. Bu çalışmada Çorum Organize Sanayi Bölgesi için bir afet yönetimi altyapısının nasıl oluşturulabileceği ve eldeki veriler ışığında ne tür planlamalar yapılabileceği açıklanmıştır. Ayrıca ne tür afetlerin oluşabileceği ile ilgili bazı tahminler yapılmış ve bunlarla ilgili varsayım ve önerilerde bulunulmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
CONSTITUTION OF DISASTER INFORMATION SYSTEM INFRASTRUCTURE IN CORUM ORGANIZED INDUSTRIAL ZONE ABSTRACT It is clear that the disasters effecting the human life often occur in our country. Planning of precautions is vital important before or after disasters. It is also vital to estimate any kind of disasters, precautions and interfere operations and planning after the disasters. Nowadays, it is possible to plan the activities more easily and quickly before or after the disasters with theimproving technology. All of these operations may be included in the Disaster Management systems. The most important components for a Disaster Management are the collection of the information through the environment of the planning zone, to make these information updateble, and also a true analysis of them. In all of these phases the most important data collection mechanisms are the classical surveys with GPS and remote sensing. Also, Geographic Information Systems(GIS) are the key systems to make these information useful. Evalution, producing new querries, planning according to these factors and gathering information about the Disaster Management are possible during GIS phases. This study explains how to establish an infrastructure and how to make a plan using the available data for the Coram Organized Industrial Zone (OSB). In addition, possible disasters and hypothesis and suggestions that can affect the region in the future are presented.