İnsan kaynakları yönetiminde iş rotasyonu modelleri
Job rotation models at human resources management
  1. Tez No: 166312
  2. Yazar: FATİH AY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET TANYAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 166
Özet
JOB ROTATION MODELS AT HUMAN RESOURCES MANAGEMENT SUMMARY In this thesis study, job rotation subject which aims to evaluate the most valuable resource of an organization - human - in a best way for both the individual and the company, is examined. First human resources management systems were studied. After that, general information about job rotation was given. In job rotation section, models in the related literature were also investigated. Subsequently, job rotation application research was shared. A job rotation model was developed according to this research, literature and studied models. After developing the model, a job rotation application was examined in respect of the developed model. Human resources management is an information and application set which includes the functions and activities that are designed to increase the effectiveness of an organization's employees. Human resources management systems:. Human Resources Planning. Job Analysis. Employement and Orientation. Career Planning. Performans Management. Job Satisfaction. Job Evaluation and Payment Systems. Training and Development Job rotation is one of the tools of human resources management. Job rotation is the systematic movement of employees from job to job or project to project within an organization, as a way to achieve many different human resources objectives such as; simply staffing jobs, an attraction or retention tool, orienting new employees, preventing job boredom or burnout, training employees, involving managers in the training process, rewarding employees, enhancing career development, exposing employees to diverse / international environments. For designing a useful job rotation program, some preparations are need to be made. Also the success of the process must be measured. The benefits of job rotation programs are team building / cooperation, developing managers, training, individual employee benefit, productivity, attraction, retention. There are some models in the literature about job rotation: Organization's Learning Model: Job rotation makes the companies to find the best job-employee match. xiîş rotasyonu konusunda literatürde çeşitli modeller yeralmaktadır. Bu modeller özet olarak aşağıdaki gibidir: Şirket Öğrenmesi Modeli: İş rotasyonu şirketlerin en iyi çalışan-iş eşleşmesini bulmalarını sağlar. Gelişim Modeli: Çeşitli kriterler iş rotasyonu oranını etkiler. Ayrıca iş rotasyonu sayesinde çalışanlar bir çok yönden gelişir. Karlılık Modeli: iş rotasyonu ile elde edilen esnek işgücü sayesinde karlılık artar. Fiziksel İşyükünü Azaltıcı Model: İş rotasyonu ile fiziksel güç kullanarak çalışanların algıladıkları yük azalmaktadır. İşsizlere Yönelik Geçici Rotasyon Modeli: Danimarka'da uygulanmakta olan işsizlerin geçişi süre ile izne ayrılan çalışanlar yerine istihdam edilmesini sağlayan modeldir. Kamu Politikalarının Yönlendirmesi: Çeşitli ülkelerde kamu politikaları ve yasalar iş rotasyonunu teşvik etmektedir. Anket yöntemi ile yapılan uygulama araştırması sonucunda çoğu şirketin iş rotasyonu uyguladığı fakat tam bir sistematik geliştirmedikleri gözlenmiştir. Önerilen modelde iş rotasyonunu kıdem, yaş, eğitim, performans, hiyerarşi, kamu politikaları ve kullanılan yeni teknolojilerin etkilediği belirtilmiştir. İş rotasyonu sonrasında ise bireysel gelişim, şirket öğrenmesi, verimlilik, kariyer planlama, motivasyon ve performans ortaya çıktığı üzerine kurulmuştur. Son olarak ise iş hayatından alman bir örnek uygulamanın incelenmesi ile modele göre eksikleri ve uygun yönleri belirlenmiştir. x
Özet (Çeviri)