Türk bankalarıyla Avrupa Birliği bankalarının rekabet üstünlüğü açısından karşılaştırılması
Comparison of Turkish and European Union banks relative to competitiveness
  1. Tez No: 166313
  2. Yazar: ÖZLEM SUNA YILDIRIMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FÜSUN ÜLENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
TÜRK BANKALARIYLA AVRUPA BİRLİĞİ BANKALARININ REKABET ÜSTÜNLÜĞÜ AÇISINDAN KARŞILAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışmada, Avrupa Birliği'ne giriş sürecinde Türk bankalarının Avrupa Pazarı'ndaki rekabet gücünün tespit edilmesi amaçlanmıştır. Rekabet gücünü belirleyici bir etmen olarak, 2001-2003 yılları arasında 13 Türk bankasıyla 33 Avrupa Birliği bankasının verimliliği karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. Çıktı temelli Malmquist endeksleri aracılığıyla bankaların verimlilik değişimleri belirlenmiştir. Endeksleri oluşturan uzaklık fonksiyonları, parametrik olmayan bir lineer programlama tekniği olan veri zarflama analizi (DEA) ile hesaplanmıştır. Ayrıca Malmquist verimlilik değişim endeksi, verimlilik değişiminin esas -kaynaklarım belirlemek amacıyla saf teknik etkinlik değişimi, ölçek değişimi, teknik etkinlik değişimi ve teknolojik değişim bileşenlerine ayrılmıştır. Verimlilik analizi iki aşamalı olarak gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada, farklı çıktı değişkenleri kullanılarak yalnızca Türk bankalarının -verimlilik değişimini ölçen iki model kurulmuştur. îkinci aşamada ise Türk ve Avrupa Birliği bankalarının verimlilik değişimi karşılaştırmalı olarak belirlenmiştir. Bankalar için hesaplanan endeks değerlerinin geometrik ortalaması alınarak, ülke ortalamaları elde edilmiştir. Sonuçlar, tüm ülkelerde bankaların verimlilik düzeyinin arttığını, ancak Türk bankalarındaki verimlilik artışının gözlem kümesine alman Avrupa Birliği bankalarındaki artışa oranla çok yetersiz olduğunu göstermektedir. Türk bankalarındaki verimlilik artış oranının düşük kalmasındaki en büyük etken teknik etkinlikteki azalmadır. Bununla birlikte teknolojide ilerleme kaydedilmiştir. Saf teknik etkinlik değişim bileşeni bankacılık faaliyetlerinin doğru yönetildiğine işaret ederken, ölçek etkinliğindeki azalma Türk bankalarının ölçek büyüklüğünün ekonomik olmadığım ortaya çıkarmıştır. Çalışmada, farklı girdi çıktı değişkenleri kullanımının ve gözlenen banka sayısının sonuçlan etkilediğinin altı çizilmektedir. vıı
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF TURKISH AND EUROPEAN UNION BANKS RELATIVE TO COMPETITIVENESS SUMMARY In this study it is aimed to determine the competitiveness of Turkish banks in European Market in the way of European Union integration. The productivity of 13 Turkish and 33 European Union banks is analysed comparatively for the period 2001-2003 as a competitiveness factor. The productivity change of banks is estimated by employing the output-based Malmquist index. The distance functions that compose the Malmquist index are computed with data envelopment analysis (DEA) which is a non-parametric linear programming technique. Furthermore the Malmquist productivity change index is decomposed into pure technical efficiency change, scale change^ technical efficiency change and technological change components in order to define the main sources of productivity change. The productivity analysis is carried out in two stages. At first stage two models are developed by using different output variables in order to measure the productivity change for Turkish banks only. At second stage the productivity change for Turkish and European Union banks is estimated comparatively. The country mean values are obtained by the geometric means of index values for individual banks. The results suggest that the productivity level of banks has increased in all countries but the productivity growth of Turkish banks is insignificant relative to the productivity growth of the observed European Union banks. The main reason for this low productivity growth rate of Turkish banks is the decrease in technical efficiency. However it is observed that there is progress in technology. While the pure technical efficiency change component denotes an improvement in management of banking activities the decrease in scale efficiency indicates the uneconomical scale size of Turkish banks. The study also highlights that the use of different input output variables and the number of the observed banks affect the results. Vlll