The toxic effects of xenoestrogens on cytoskeletal proteins
Ksenoöstrojenlerin hücre iskelet proteinleri üzerindeki toksik etkileri
- Tez No: 166363
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARZU KARABAY KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
KSENOOSTROJENLERIN HÜCRE İSKELET PROTEİNLERİ ÜZERİNDEKİ TOKSİK ETKİLERİ ÖZET Ksenoöstroj enler endojen hormonları taklit edebilir ya da endokrin prosesleri etkileyebilirler ve endokrin bozucu olarak adlandırılırlar. Ksenoöstroj enlerin yan etkileri çok sayıda gelişimsel anomalileri kapsar. Bu çalışmanın konusu olan Bisphenol A (BPA) bir endokrin bozucudur. BPA polikarbonat, epoksi ve diğer rezinlerin monomeridir. Polikarbonatlar geri dönüşümlü içecek kaplan, biberonlar, plastik yiyecek eşyaları ve plastik depolama kapları gibi çeşitli tüketici ürünlerinin yapımında kullanılır. Epoksi gıda endüstrisinde konserve kutuların kaplamalarında ve dişçilikte güçlendirici materyallerde kullanılmaktadır. BPA bu kaynaklardan açığa çıkarak insanlar ve doğal hayatın maruz kaldığı çevresel bir toksik ajan oluşturur. BPA reprodüktif sistem anomalilerine neden olmaktadır ve çeşitli sistemler üzerinde de birçok yan etkisi bulunmaktadır. BPA'nın hücrede iğ mikrotubulleri, mikrotubul- ilişkili proteinleri, kinetokorları, sentromer, sentrozom ve sentriolleri ve DNA'yı hedef aldığı önerilmektedir. Hücre iskeleti hücreye düzgün şekil ve uygun yapı veren bir filament ağıdır. Ökaryotik hücrelerde üç çeşit filament bulunmaktadır, ara fılamentler, mikrotubuller ve aktin filamentleri. Mikrotubul polimerizasyon ve depolymerizasyon dinamikleri gerek bölünen gerekse bölünmeyen hücrelerde normal hücresel fonksiyonun ve morfolojilerin sağlanmasında çok önemli rol oynarlar. Bu çalışmada BPA'nm mikrotubuller üzerindeki etkileri araştırıldı. Mikrotubul proteinleri taze dana beyninden iki devir polimerizasyon ve depolimerizasyon metoduyla elde edildi. BPA'nm mikrotubul polimerizasyon ve depolimerizasyon özellikleri üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla sedimentasyon deneyleri, floresans spektroskopi ve elektron mikroskopi metodlan gerçekleştirildi. BPA mikrotubul polimerizasyonunu inhibe etti ve taksolle-stabilize edilmiş mikrotubulleri depolimerize etti. Elektron mikrografiarında BPA'nm depolimerizasyon ve çözülmeyle tutarlı, gevşek ve spiral gibi farklı mikrotubul yapılarına neden olduğu gözlendi. Sonuçlar ayrıca BPA'nm mikrotubuller üzerindeki etkisini mikrotubul-ilişkili proteinler aracılığıyla gösterdiğini öne sürmektedir. xı
Özet (Çeviri)
THE TOXIC EFFECTS OF XENOESTROGENS ON CYTOSKELETAL PROTEINS SUMMARY Xenoestrogens can mimic endogenous hormones or interfere with endocrine processes hence they are called“endocrine disrupters”. Adverse effects of xenoestrogens include a number of developmental abnormalities. Bisphenol A (BPA) which is the subject of this study is an endocrine disrupter. BPA is monomers of polycarbonate, epoxy and other resins. Polycarbonates are used in a variety of consumer products such as returnable beverage containers, infant feeding bottles, plastic dinnerware, and plastic storage containers. Epoxy is used in coating of cans in the food industry and in restorative materials used in dentistry. BPA is an environmental toxicant since it can be released from these sources, resulting in human and wildlife exposure. BPA causes reproductive system abnormalities and it has also several adverse effects on various systems such as skin, central nervous system and immune system. BPA is proposed to target spindle microtubules, microtubule-associated proteins, kinetochores and centromeres, centrioles and centrosomes, as well as DNA in the cell. The cytoskeleton is a network of filaments in cells that gives correct shape and proper structure to them. Three types of cytoskeletal filaments are common in eukaryotic cells, intermediate filaments, microtubules and microfilaments (actin filaments). Microtubule assembly and disassembly dynamics are crucial for both dividing and non-dividing cells in maintaining normal cellular function and morphologies. In this study, the effects of BPA on microtubules were investigated. Microtubule proteins were obtained from fresh bovine brain by two cycles of polymerization and depolymerization method. To analyze the effects of BPA on microtubule assembly and disassembly properties, sedimentation assays, fluorescence spectroscopy and electron microscopy techniques were used. The experimental results indicated that BPA inhibited microtubule polymerization and depolymerized taxol-stabilized microtubules. Electron micrographs showed that BPA caused changes in microtubule structures such as spiral, relaxed microtubules, consistent with depolymerization and disintegration. Results also suggested that BPA may show its effects on microtubules through microtubule-associated proteins. xn