Betonarme yüksek bir yapının güçlendirme projesi
Strengthening project of a multy-storey concrete building
- Tez No: 166375
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
BETONARME YÜKSEK BİR YAPININ GÜÇLENDİRME PROJESİ ÖZET Yapılan bu çalışmada, 1975 deprem yönetmeliğine göre tasarlanmış betonarme yüksek bir yapının 1998 deprem yönetmeliğine göre incelenmesi ve yapının 1998 deprem yönetmeliğine uygun hale getirilmesi amaçlanmıştır. İnceleme konusu olan bina konut olarak kullanılmakta ve 16 kattan oluşmaktadır. Binada ilk önce planda ve düşey doğrultuda düzensizlik kontrolleri, göreli kat ötelemeleri kontrolü, ikinci mertebe etkileri kontrolü yapılmıştır. Daha sonra bina taşıyıcı sisteminin 1998 deprem yönetmeliğine uygunluğu incelenmiştir. Yapılan kontroller sonucunda mevcut yapının güçlendirilmesine karar verilmiştir. Yapıya her iki doğrultuda da birer tane perde elemanlar eklemek ve kesitleri yetersiz olan kolonlar mantolanmak suretiyle yapı güçlendirilmiştir. Perdelerin kolonlarla birleştiği bölgelerde kolonlara mantolama yapılmıştır. Güçlendirilmiş yapıda gerekli kontroller yapıldıktan sonra, şerit temel şeklinde tasarlanmış olan mevcut yapı temeli kirişsiz radye temel olarak takviye edilmiştir. Radye temel plağında mevcut temel her iki doğrultuda da 3 m ampatman yapılmak suretiyle genişletilmiş ve temel yüksekliği 1,8 m yapılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
STRENGTHENING PROJECT OF A MULTY-STOREY CONCRETE BUILDING SUMMARY The purpose of this study, is to investigate the seismic safety of a multi-storey building designed according to the Seismic Code of 1975 by using the Seismic Code of 1998. This building is a housing complex having of 16 storeys. The structural sysytem is analysed by considering vertical and seismic loads. The system is checked with respect to the horizantal and vertical irregularity, by considering relative displacement of the storeys. The investigation shows that the system does not have an acceptable seismic safety and has to be strengthening. The system is strengthened by adding shear walls in two directions and by jacketing the columns having inadequate cross section. After the neccessary controls of strengthed structure, the existing continious foundation is converted to a mat foundation without beam. The existing converted foundation is extended 3 m both direction and the height of the foundation is raised to 1,8 m. x