Bilgisayar ortamında mimari temsilin evrimsel süreci
The evolutionary process of the architectural representation in computer environment
- Tez No: 166481
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLEN ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
BİLGİSAYAR ORTAMINDA MİMARI TEMSİLİN EVRİMSEL SURECİ ÖZET Mimari temsil, mimarlık disiplini çerçevesinde, mimarlık teknolojisi üzerine geliştirilen yaklaşımların toplandığı, sistematik bir bütündür. Tasarıma dair kurgusal bütünlüklerin araştırılıp, temsil edilecek mimari nesnelerin etkinliğinin denendiği ve sonuçlarının analiz edildiği yaklaşım zinciridir. Temsilin kurgusal olarak geçmişi, insanlık tarihi kadar eskidir. însan, sürekli olarak düşüncesini temsil etmeye çalışmış, belli kurgusal yaklaşımlar için ortak bir dil geliştirme uğraşı içerisinde bulunmuştur. Tasarıma dair yaklaşımlar, algısal olarak gelişen süreçler içerisinde görülen yaklaşımlardır ve temsili bu bakımdan önem kazanır. Çünkü düşünce, insanın çevresiyle girdiği etkileşimin sonucudur ve düşüncenin geliştirilmesi için temsil edilip paylaşıma açılması gerekmektedir. Bu noktada mimari temsil süreci önem kazanmaktadır, çünkü insanın kendi doğasıyla etkileşime girip, bu doğa içinde ürünler geliştirdiği ilk ve öncelikli disiplin mimarlıktır. Bu sayede mimarlık disiplini içerisinde geliştirilen temsil sistemleri önem kazanmaya başlar. Süreç içerisinde verinler ürünlerin hassasiyeti ve kurgusal altyapısı sorgulanmakta, daha iyi ve etkinliği daha fazla ürün ortaya koyma ihtiyacı doğmaktadır. Bu sayede, sadece ürünü ortaya koymak ve uygulamak için geliştirilen teknolojik olanaklar, bu ürünün temsil edilmesinde ve daha etkin, hassas yaklaşımların, toplumun verebileceği tepkilerin de süreç içine dahil edilebileceği sistemlerin geliştirilmesine olanak verebilmektedir. Geleneksel ortamlarla geliştirilmeye ve uzunca zaman bu tip süreçler içinde incelenen mimari temsil süreci, gelişen bilgisayar sistemleri aracılığıyla daha farklı ve mimari ürünlerin yaratacağı etkinliklerin de deneyimleneceği ortamlar kurgulanmasına olanak sağlamaktadır. Bilgisayar ortamında geliştirilen temsil sistemleri, insanlık tarihinde geçmişte sürekli araştırılan ve gelişmesi zaman alacak yaklaşımların temsil edilebilmesi için büyük bir olanak sağlamaktadır. vıı
Özet (Çeviri)
THE EVOLUTIONARY PROCESS OF THE ARCHITECTURAL REPRESENTATION IN COMPUTER ENVIRONMENT SUMMARY Architectural representation is a systematic approach based on application for the architectural technology in architectural profession. It is an applicational chain for speculative unifications, representative activities and analysis of the consequences for the design approaches. The speculative representation process is far old like the human history. Human beings always had a representative mentality and sought a common language for the speculative ideas. The approaches for design are more like perceptional ideas and this gives an importance for representative approaches. Because of the interaction between the human and his environment, the idea comes out and this must be represented for further developments. At this point, the architectural representation process takes the importance, because the first products of the interaction between human being and his environment are the architectural applications. Thus, the representative process' in the architectural profession gains importance. The products in the process has been studied for their precision and the speculative infrastructure and for this reason, a new demand for better activities and products arises. That's why, not only to represent the product and the applications gains importance, the way for the technology for the way to represent the ideas and the approaches for the architectural products and ideas becomes more important. There has been quite a lot of time the conventional representative process has been a major type of milieu for the search in the technology of the representative ideas, but the inspiring computer environment has set a new challenge for the improvement of the technology. The computer environment sets a new level for the new representative ideas and gives a great opportunity for the way that would take much time for development of the new ideas in the human history. V1U