Pişmiş killerin puzolanik özellikleri
Pozzolanic properties of baked clay materials
  1. Tez No: 166480
  2. Yazar: ADEM DAŞTAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. EROL GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Kontrolü ve Yapı Teknoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
PİŞMİŞ KİLLERİN PUZOLANİK ÖZELLİKLERİ ÖZET Kil, yapı malzemelerini önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Yapı sektörünün bu malzemelere olan ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Teknolojinin gelişmesini yapı sektörü de yakından takip etmektedir. Çoğu ülkeler ise geleneksel yapı malzemelerini geliştirerek ve yeni malzemeler üreterek pazar paylarını artırmaktadırlar. Ülkemiz hızlı bir gelişmenin getirmiş olduğu malzeme sıkıntısı çekmektedir. Ülkemizde üretilen pişmiş toprak yapı malzemelerinin fiziksel ve kimyasal özelliklerini geliştirmesi gerekmektedir. Tarihi verilere sahip olan Türkiye, bugünkü teknolojisiyle aşamalar kaydetmesi gerekir. Eski eserlerin doğru olarak onarılması için orijinal malzemelere uygun malzemeler kullanılması gerekir. Kimyasal ve fiziksel özelliklerinin bilinmesi ve buna uygun çözümler üretilmesi gerekmektedir. Çalışmamızın ilk bölümünde çalıma amacımız; puzolamk aktiviteyi etkileyen, kilin pişme süresi ve sıcaklık anlatılmıştır. İkinci bölümünde puzolanın tarihçesi, bileşimi, killer, kireç ve puzolanın mekaniği hakkında bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde deney stratejimiz belirtilmiştir. Dördüncü bölümde deney sonuçlan açıklanmıştır. Son bölümde ise amacımıza yönelik sonuçlar açıklanmıştır. Sonuçta, kil pişirilerek bir takım yan etkileri giderilebilir, kuvvetli bir bağlayıcı olduğu gibi çimento sanayinde trass yerine de kullanılabilir. ıx
Özet (Çeviri)
POZZOLANIC PROPERTIES OF BAKED CLAY MATERIALS SUMMARY Clay material, is forming the most important part of building materials. Building sector's requirement for this material is getting more day by day. Building sector is following the development in technology. Most countries, increase their marketplace by improving traditional building materails and get new forms. Our country have troubles in building materials resulting from fast development. The produced baked sand materials in our country have to improve their physical and chemical properties. Turkey who has a lot of historical information on building area, has to make progress. For a true restoration in historical monuments, you have to use convenient materials to original materials. The physical and chemical properties about the monuments must be well known, and produce convenient solutions for the object. In the first part of our study, we explain our aim and period of clay baking and heat which effects the pozzolanic activity of clay materials. In the second chapter, we describe the history of pozzolans, clays, lime and the mechanics of pozzolans. In chapter three, we determine our experiment strategy. In chapter four, we explain our experiment results. In the last chapter, we say results devoted to our aim. At the end, clay materials can be used as a strong mortar and trass in cement industry, removed some unwanted some types by baking the clay materials.