Toplam kalite yönetimi anlayışında yalın üretimde toplam üretken bakım süreci ve uygulamaları
Total productive maintenance of lean production system in total quality management concept and its applications
- Tez No: 207893
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Kalite Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Son yıllarda Tam Zamanında Üretim Sisteminin yaygınlasması ile önemigittikçe artmaya baslayan Yalın Üretim, müsterinin isteklerine yönelik tedarik veüretim sisteminin verimli kullanılmasını amaçlar. Istenilen zamanda ve istenilenkalitede ürünün müsteriye ulasabilmesi için üretim yeteneklerinin güçlü ve kayıpsızolması sarttır. Üretim yeteneklerinin güçlü olması ise; kaynakların ancak en etkinsekilde kullanılması ile gerçeklesir. Kaynakların verimli kullanılması ise JIPM (JaponFabrika Yöneticileri Enstitüsü) tarafından yaygınlastırılan ve yönetim stratejilerindekabul görmüs Toplam Üretken Bakım metodolojisi ile mümkündür. 1970'li yıllardaToplam Üretken Bakım olarak adlandırılan sistem son yıllarda, ?Toplam ÜretkenYönetim? olarak uygulanması sonucu Toplam Üretken Bakım, üretimde yalınolabilmenin en iyi aracıdır.Bu çalısma öncelikle Toplam Üretken Bakım'ın özünde olan Toplam KaliteYönetimi ve Yalın Üretim Sistemlerinin incelenmesini, bu kavramların önem veunsurlarını belirleyerek Toplam Üretken Bakım ile olan iliskilerini ortaya koymayı veToplam Üretken Bakım Sisteminin uygulama yöntemlerini açıklayarak üretime olanetkilerini göstermeyi hedeflemistir. Sistemin uygulamasının somut örnekleri BekoElektronik A.S.'de yapılan arastırma ile ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
Lean production, whose importance is increasing day by day with thewidespreading of Just In Time, aims the production and supply systems to be usedefficiently due to customer demands. In order to supply the customers on demand timewith the desired quality product, the production systems must be powerful andwasteless. A powerful and wasteless production system however becomes true by theefficient usage of resources. The effective usage of resources is possible with themethodology of Total Productive Maintenance, which is launched by JIPM (JapaneseInstitute of Plant Managers). System, which is called Total Productive Maintenance in1970?s and nowadays named as Total Productive Management, is the best way tobecome lean.The aim of this thesis is to analyse Total Quality Management and LeanProduction Systems which lays in the base of Total Productive Management, introducethe interaction of these systems with TPM, explain the application ways of TotalProductive Maintenance System and their effects to productivity. Concrete applicationexamples, which researched at Beko Elektronik AS, are represented in ApplicationsSection.