Kentsel dokuda arka bahçe kullanımı
Usage of rear gardens in urban pattern
- Tez No: 166734
- Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET OCAKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
USAGE OF REAR GARDENS IN URBAN PATTERN SUMMARY Neglecting the unbuilt zones on lots, the tendency to construct on any area on lots even being permitted by zoning legislation and procedures makes it impossible to obtain cities with high level of life quality. Within the scope of this thesis which is completed in order to attract attention on such areas named as front, near, rear gardens and studies in order to assist and provide suggestions for efforts to increase the level of urban quality, it is determined that lack of comfort, unhealthy conditions, arising of lost spaces within the city and decreasing level of life comfort are the major disorders. The hypotheses are; ? Rear gardens are not used by the people that are living in adjacent building structures, perception of rear gardens in that type of building structure just as spaces between buildings, ? The usage and reaching of rear gardens in separate building structure are better than the rear gardens in adjacent building structures. ? Rear gardens are used by base floor owners in both separate and adjacent building structures. ? The social-economic properties of the users are affecting the usage of rear gardens. ? Some insufficient parts of the public work procedures about rear gardens measures are hardened the healthy usage of rear gardens. In the context of these hypothesis the negative effects of urbanization efforts in Turkey to the urban patterns and building parcels in districts that are well planned, transformed out of suburban areas and having historical status such as Bağdat Caddesi, Bahariye, Moda and Fikirtepe which are located in Kadikoy Districts of Istanbul where these negative effects are definitely observed, were determined. Analysis concerning the use of land indicating the vertical and horizontal connections and the determined disorders, altitudes of floors, built or unbuilt states of land, changes of texture in certain periods, uses of rear gardens and area analyses of depths of rear gardens were made. Rear gardens became unused due to their inappropriate dimensions, shapes and difficulties of reaching them in terms of architectural analysis. They have no functions since they are merely perceived as spaces between buildings. Provided that rear gardens have sufficient sizes they are never used by up floor residents but are available for the use of ground floor residents. While in separate building structures with the increase of the eligibility level due to the existence of front and near gardens the utilization rate of rear gardens are higher. However this type of use usually emerges as auto parks. XIAs a results of these analyses the usage of rear gardens are directly related by the reaching of them. If the reaching problems are less the ratio of the usage of the rear gardens will be higher and they will also be used by the up floor owners. In the zones having trade function, base floor usage of rear gardens is higher than the usage by up floor owners. It is because of the up floor owners do not claim the rear gardens as base floor owners. This shows us a different way of registering with a title deed is being decreased the usage of rear gardens. In the context of these data's, rear gardens will become an implement that decrease the urban life quality and they will join the urban life most attractive then present. The purpose, hypotheses, method, bounders and the scope of the thesis are in the first part. The meanings, historical developments, factors that put into a form and the usage of rear gardens in urban pattern are mentioned in the second part. The affects to the urban pattern of the urbanization in Turkey, public Works procedures that put into a form of the urban pattern in Turkey and the effects on the developments of urban pattern in Istanbul are mentioned in the third part. The physical and social analyses, the findings of them and the evaluation of these findings and the results that gain from these, are mentioned in the fourth and the last part of the thesis. XII
Özet (Çeviri)
KENTSEL DOKUDA ARKA BAHÇE KULLANIMI ÖZET Ülkemizde kentsel parsel üzerinde yapılaşmamış alanların ihmal edilmesi, parsel üzerinde mümkün olan en çok alana inşaat yapılmasına yönelik bir eğilim olması ve bunun imar mevzuatları ve ilgili yönetmeliklerin bazı maddeleri ile de teşvik edilmesi, kentlerde yaşam kalite düzeyinin yükseltilmesi hederini zorlaştırmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, ön, yan ve arka bahçeler olarak tanımlanabilecek alanlara dikkat çekerek bu alanların uyumlu mekan organizasyonlarının yapılmasını, böylece kentsel yaşam kalite düzeyinin yükseltilmesini sağlamak ve bu yönde yapılacak çalışmalara yardımcı olmaktır. Tez çalışmasının hipotezleri; ? Bitişik nizam yerleşmelerde; arka bahçeler binalarda yaşayanlar tarafından kullanılamamakta, sadece binalar arası boşluk oluşturarak bir fonksiyona sahip olmaktadır, ? Ayrık nizam yerleşmelerde; arka bahçeler bitişik nizama göre daha erişilebilir ve daha kullanılabilir durumdadır, ? Ayrık ve bitişik nizam yerleşmelerde; arka bahçeler genellikle zemin kat kullanıcıları tarafından kullanılmaktadır, ? Kullanıcıların sosyo-ekonomik özellikleri arka bahçe kullanımım etkilemektedir, ? "İmar mevzuatındaki bahçe mesafeleri ile ilgili bazı hükümler arka bahçelerin sağlıklı biçimde kullanımını zorlaştırmaktadır, olarak ele alınmıştır. Bu hipotezlerin test edilmesi için İstanbul'da hızlı kentleşme sonucu yerleşme dokularının olumsuz biçimde etkilendiği ve farklı karakteristiklere sahip olan Kadıköy ilçesi araştırma alam olarak seçilmiştir. Kadıköy ilçesi'nde Bağdat caddesi, Bahariye, Moda ve Fikirtepe alanlarından farklı özellikleri yansıtan yapı adaları analiz alanları olarak tespit edilmiştir. Bu alanlar üzerinde değerlendirme yapabilmek üzere fiziksel ve sosyal analizler yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda görülmüştür ki arka bahçeler gerek konforsuz ölçü ve biçimleri gerekse mimari çözümlemelerde ki erişim zorluklarından dolayı kullanılamaz haldedir ve sadece binalar arası boşluk oluşturarak bir fonksiyona sahip olmaktadırlar. Yeterli büyüklükte olmadıklarında ise erişim zorluklarından dolayı üst kat kullanıcıları tarafından kullanılmadığı, ayrık nizam yapı düzenlerinde ise ön ve yan bahçelerden dolayı erişilebilirliğinin artmasının kullanım oranını arttırdığı ancak bu kullanımın ise genellikle otopark olduğu tespit edilmiştir. Bu analizlerden elde edilen bulguların ışığında arka bahçe kullanımı erişilebilirlik ile doğrudan ilişkilidir. Yapılacak olan uygulamalarda, bitişik nizam yapı düzenlerinde erişilebilirliğin arttırılması arka bahçe kullanımını üst katlara da taşıyacak ve kullanım oranım arttıracaktır. Ticaret fonksiyonuna sahip alanlarda üst kat IXkutlamalarının arka bahçeyi sahiplenmemelerinin zemin kattan kullanımı arttırmasından dolayı farklı bir tapu sistemine gidilmesinin arka bahçe kullanımında daha etkili sonuçlar alınacağını göstermektedir. Bu sonuçların ışığıyla ele alınan arka bahçeler kentsel yaşam kalite düzeyini arttıran bir araç olacak ve kullanılan, yaşayan ve yaşatan alanlar olarak yapılaşmış çevreye katılacaktır. Tez çalışmasının birinci bölümünde çalışmanın amacı, hipotezler, yöntem, sınırlar ve kapsam belirtilmiştir, ikinci bölümünde kent dokusu tanımlan, kent dokusunun tarihi gelişimi, kent dokusunu biçimlendiren faktörler ve kent dokusu içinde arka bahçe kullanımı anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise Türkiye'deki kentleşmenin kent dokusuna yaptığı etkiler ile kent dokusunu biçimlendiren yasal araçlar ve İstanbul kent dokusu değişimi üzerinde etkiler belirtilmiştir. Dördüncü bölümde yapılan alansal analiz ve anket çalışmasından elde edilen bulgular ortaya konulmuş ve bu bulguların değerlendirilmesi yapılmış ve bunlardan ortaya çıkan sonuçlar yazılmıştır. x