İnsan kaynakları yönetimi, inşaat işletmelerindeki uygulaması ve uygulama örneği
Human resources management, application in construction firms, case study approach
  1. Tez No: 167515
  2. Yazar: LALE AKÇUM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURDANE İLBEYLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
III ÖZET MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTESİ MÜHENDİSLİK MİMARLIK FAKÜLTESİ İNSAN KAYNAKLARI YÖNETİMİ, İNŞAAT İŞLETMELERİNDE UYGULAMASI VE UYGULAMA ÖRNEĞİ Gelişen teknoloji ve artan rekabet ortamında, mal ve hizmet veren kuruluşların varlıklarım sürdürebilmeleri İçin insan kaynağına verdikleri önem gittikçe artmaktadır, işletmelerin, sürekli gelişebilmeleri için, insan kaynağı yönetimi felsefesi ışığında, etkin ve sürdürülebilir bir yönetim sistemi uygulamaları gerekmektedir. Üretim kaynaklarından, en büyük öneme sahip olan insan kaynağının değerlendirilmesi konusunda, son 50 yılda yavaş da olsa baza gelişmeler görülmektedir, önceleri, personel yönetimi olarak adlandırılan bu sistemin faaliyetleri, gelişen teknoloji nedeniyle çalışma alanmı genişletmiş ve“İnsan kaynaklan yönetimi”adı altında yeni bir olgu olarak karşımıza çıkmıştır. însan kaynaklan yönetimi» yalnızca personelin ihtiyaç ve sorunları değil, aynı zamanda işletmenin de insan kaynağı ile ilgili bütün ihtiyaçlarım karşılamaktadır. İnsan kaynaklan yönetimi, çalışan açısından, çalışanın kuruma girişinden itibaren her ne sebeple olursa olsun işten ayrılana kadar geçen süreç ile ilgilenir. İşletme açsından ise bu süreç, personelin alınmasından önce planlama aşamasında başlayıp personelin işten ayılmasından sonra da devam eder. Bu çalışmada, bütün işletmelerdeki insan kaynaklan ve yönetimi konusunda araştırma yapılmış ve insan kaynağının değerlendirilmesi bütün yönleriyle ele alınmıştır. 2005, 175 sayfe Anahtar kelimeler; İnsan Kaynaklan Yönetimi, İnşaat Yönetimi, İnşaat İşletmeleri.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT HUMAN RESOURCES MANAGMENT, APPLICATION IN CONSTRUCTION FIRMS, CASE STUDY APPROACH The importance of human resources has been increasing as tecnology developes and causes competition. Because of this continous competition within the industry it is necessary to carry out active and continuous management systems related with human resources. Even it is not very rapid there are some developments about human resources which is the most important factor in last 50 years. Aa a beginning, activities of this system which are called as personnel management found working grounds and arose like a new event which is renamed 'human resource management'. Human resources management meet not only the personel' s needs and problems but also meet all needs of business about human resources. Human resource management is interested in period between employing and dismissing workers. According to business this period starts before the personnel begins to work, i.e. planning position and continues after dismissing the personnel. In this studying, research has been undertaken related with the management in construction industry and a case study was used to investigate the applications by construction firms. 2005, 175 pages. Key words; Human Resource. Management, Construction Management, Connstruction Organisations.