Cin mısırı çeşitlerinin önemli tarımsal ve kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of important agronamical and qality character in popcorn cultivars
  1. Tez No: 167534
  2. Yazar: ALPER TEKKANAT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜLEYMAN SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZ YÜKSEK LİSANS TEZİ CİN MISIRI ÇEŞİTLERİNİN ÖNEMLİ TARIMSAL VE KALİTE ÖZELLİKLERİNİN BELİRLENMESİ Alper TEKKANAT Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Doç.Dr.Süleyman SOYLU 2005- 65 Sayfa Jüri: Doç.Dr.Süleyman SOYLU Prof. Dr. Ali TOPAL Prof. Dr. Bayram SADE Bu araştırma, 2003 yılında Karaman ekolojik şartlarında, cin mısır çeşitlerinin verim ve kalite ile ilgili özelliklerinin incelenerek, bu ekolojiye uygun yüksek verimli ve kaliteli cin mısır çeşitlerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür.“Tesadüf Blokları”deneme desenine göre dört tekerrürlü olarak kurulan bu araştırmada, 12 cin mısır çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada tane verimleri 499.5 kg/da (Mr. Kelly) - 753.5 kg/da (Bahar P- 621), patlama hacimleri 18.5 cm3/g (Konya Populasyon) - 35.25 cm3/g (ZP 61 1 K), patlamayan tane oranları % 2.42 ( 85 Ant 2503 x 72.1 1) - % 9.9 (85 Ant 2503 x Sarı T.), tane irilikleri 57.25 adet/10 g (Konya Populasyon) - 87.25 adet/10 g (NS-620), tanede ham protein oranlan % 9.00 (Koç Kompozit) - % 11.34 (Bahar P-618), bin tane ağırlığı 1 14.68 g (NS-620) - 175.93 g (Konya Populasyon), hektolitre ağırlıkları 78.73 kg (85 Ant 2503 x San T.) - 86.19 kg (NS-620), çiçeklerime için G.D.D. değerleri 671.8 °C (Mr Kelly) - 729.92 °C (Karaman Populasyon) arasında değişmiştir. Bu araştırma sonucunda“Koç Kompozit”,“Ant Cin - 98”,“NS-620”,“ZP 611 K”,“85 Ant 2503 x 72.11”,“85 Ant 2503 x Sarı T.”ve“Bahar P-618”çeşitlerinin verim ve kalite yönünden Orta Anadolu ekolojik şartlarında yetiştirilebilecek uygun cin mısır çeşitleri olarak tavsiye edilmiştir. Anahtar Kelimeler : Cin mısır, tane verimi, patlama hacmi, verim unsurları, korelasyon ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF IMPORTANT AGRONAMICAL AND QALITY CHARACTERS IN POPCORN CULTIVARS Alper TEKKANAT Selçuk University the Graduate School of Natural and Applied Sciences Field Crops Department SupervisonAssoc Prof.Dr.Süleyman SOYLU 2005- 65 Page Jury:Assoc Prof.Dr.Süleyman SOYLU Prof. Dr. Ali TOPAL Prof. Dr. Bayram SADE This research has been conducted to determine the pop corn varieties can be grown for grain and quality under Karaman ecological conditions, examining the yield and quality components of pop corn varieties in 2003. In this research which arranged in the“ Randomized Complete Blocks Experimental Design”with four replications, 12 pop corn varieties were used. In this research, has been changed between grain yield 499.5 kg/da (Mr. Kelly) - 753.5 kg/da (Bahar P-621), popping volume 18.5 cm3/g (Konya Pop) - 35.25 cm3/g (ZP 61 1 K), rate of unpopped kernels % 2.42 ( 85 Ant 2503 x 72.1 1) - % 9.9 (85 Ant 2503 x San T.), kernel size 57.25 nuimber/10 g (Konya Pop) - 87.25 number/10 g (NS-620), grain protein rate % 9.00 (Koç Kompozit) - % 1 1.34 (Bahar P-618), 1000 grain weight 114.68 g (NS-620) - 175.93 g (Konya Pop), hectoliter weight 78.73 kg (85 Ant 2503 x San T.) - 86.19 kg (NS-620), G.D.D. for emergence - flowering period 671.8 °C (Mr Kelly) - 729.92 °C (Karaman Pop). In this research was recommend that“Koç Kompozit”,“Ant Cin - 98”,“NS-620”,“ZP 611 K”,“85 Ant 2503 x 72.1 1”,“85 Ant 2503 x San T.”and“Bahar P-618”popcorn varieties can be grown for high yield and quality under Central Anatolia ecological conditions. Key words : Popcorn, grain yield, poping volume, yield components,, correlation. m