Konya ilinde kavaklarda beslenen yaprakbiti (Homoptera: Aphididae) türleri ile parazitoit ve predatörlerinin belirlenmesi
Determination of the aphid species (Homoptera: Aphididae) on poplar and their parasitoids and predators in Konya province of Turkey
  1. Tez No: 167655
  2. Yazar: AHMET ŞAHBAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MERYEM UYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONYA İLİNDE KAVAKLARDA BESLENEN YAPRAKBITI (HOMOPTERA:APHD)roAE) TÜRLERİ İLE PARAZİTOİT VE PREDATÖRLERİNİN BELİRLENMESİ Ahmet ŞAHBAZ Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bitki Koruma Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Meryem UYSAL 2005, 63 Sayfa Jüri: Pro£ Dr. Özdemir ALAOĞLU Doç. Dr. Meryem UYSAL Yrd. Doç. Dr. Ulya NURULLAHOĞLU Konya ilinde 2003 ve 2004 yıllarında kavak alanlarında yapılan bu çalışmada, Aphidoidea üstfamilyasının Aphididae familyasına bağlı Aphidinae, Chaitophorinae, Pemphiginae ve Pterocommatinae altfamilyalarına ait 3 cinse ait 10 tür belirlenmiştir. Ayrıca 5 örneğin teşhisi cins düzeyinde yapılabilmiştir. Tespit edilen yaprakbitlerinden 8 tür Konya ili için, bunlardan Pachypappa warshavensis (Nasanov) (Pemphiginae) ise, Türkiye için yeni kayıt niteliğindedir. Konya ilinde kavaklarda beslenen afitler içinde Chaitophorus leucomelas Koch, Pemphigus bursarius (Linnaeus), Pemphigus immunis Buckton ve Pemphigus vesicarius Passerini en yaygın türler olarak belirlenmiştir.Bu ilde, kavakta beslenen yaprakbitlerinin avcıları olarak; Coccinellidae familyasından 16, Syrphidae familyasından 2, Chamaemyiidae familyasından 2, Anthocoridae familyasından 1 tür ve Neuroptera takımından 2 tür tespit edilmiştir. En çok bulunan predator türler sırasıyla; Scymrms rubromaculatus (Goeze) (Coccinellidae), Heringia heringi (Zetterstedt) (Syrphidae), Leucopis auraria Tanasijtshuk (Chamaemyiidae), Anthocoris nemoralis (Fabricius) (Anthocoridae) ve Adalia bipunctata (L.) (Coccinellidae) olmuştur. Elde edilen avcı türlerin bir çoğunun Türkiye' de kavak afîtlerinde beslendiği ilk defa belirlenmiş olup, bu türlerden Heringia flavitarsis Meigen (Syrphidae), Leucopis auraria Tanasijtshuk ve Leucopis gallicola Tanasijtshuk (Chamaemyiidae), Türkiye predator faunası için yeni kayıt niteliğindedir. Parazitoit olarak ise; Aphidiidae familyasından Adialytus salicaphis (Fitch), Euaphidius cingulatus (Ruthe) ve Aphelinidae familyasından Aphelinus mali (Haldeman) belirlenmiştir. Pterocomma populeum (Kaltenbach), Euaphidius cingulatus için ve Pemphigus immunis, Aphelinus mali için Türkiye' de konukçu olarak ilk kez kaydedilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Konya, Kavak, Aphididae, Predator, Parazitoit II
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION OF THE APHID SPECIES (HOMOPTERA:APHH)IDAE) ON POPLAR AND THEIR PARASITOIDS AND PREDATORS IN KONYA PROVINCE OF TURKEY Ahmet ŞAHBAZ Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Plant Protection Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Meryem UYSAL 2005, 63 Page Jüri: Prof. Dr. ÖzdemirALAO?LU Assoc. Prof. Dr. Meryem UYSAL Assist. Prof. Dr. Ulya NURULL AHO?LU This research was carried out to determine the Aphididae species on poplar and their parasitoids and predators in Konya Province in 2003 and 2004. As a result; 10 species belong to three genus from Aphidinae, Chaitophorinae, Pemphiginae and Pterocommatinae subfamilies of Aphididae were found. Additionally, seven samples were identified in genus level Eight of these species were firstly reported for Konya Province and Pachypappa warshavensis (Nasanov) (Pemphiginae) was also first record for Turkish aphid fauna. The most abundant IIIaphid species were Chaitophorus leucomelas Koch, Pemphigus bursarius (L.), Pemphigus immunis Buckton and Pemphigus vesicarius Passerini. As predators of the aphid species on poplar; 16 species from Coccinellidae, 2 species from Syrphidae, 1 species from Anthocoridae and 2 species from Neuroptera were determined. The most abundant predators were Scymnus rubromaculatus (Goeze) (Coccinellidae), Heringia heringi (Zetterstedt) (Syrphidae), Leucopis auraria Tanasijtshuk (Chamaemyiidae), Anthocoris nemoralis (Fabricius) (Anthocoridae) and Adalia bipunctata (L.) (Coccinellidae), respectively. Many of the predator species observed in present study were firstly determined on poplar aphids in Turkey and of these species, Heringia flavitarsis Meigen (Syrphidae), Leucopis auraria Tanasijtshuk and Leucopis gallicola Tanasijtshuk (Chamaemyiidae) were the first record for Turkish predator fauna. On the other hand, Adialytus salicaphis (Fitch) and Euaphidius cingulatus (Ruthe) from Aphidiidae and Aphelinus mali (Haldeman) from Aphelinidae were found as parasitoids. Pterocomma populeum (Kaltenbach) for Euaphidius cingulatus and Pemphigus immunis for Aphelinus mali were also firstly reported as host in Turkey. KEY WORDS: Poplar, Aphididae, parasitoid, predator, Konya, Turkey IV