The Exergy analysis of absorption refrigeration cycles
  1. Tez No: 16772
  2. Yazar: UĞUR GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAFİT YÜNCÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET SOĞURMALI SOĞUTMA ÇEVRİMLERİN EKSERJt ANALİZİ GÜNDÜZ, Uğur Yüksek Lisans Tezi, Makina Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Hafit YÜNCÜ Kasım 1991, 116 sayfa Bu çalışma, lityum bromid-su karışımım soğurucu olarak kullanan tek aşamalı soğurman soğutma çevriminin birinci ve ikinci kanun analizini sunmaktadır. LiBr-H2O karışımının termodinamik özellikleri, literatürde mevcut olan deneysel verilerin ve bağıntıların kullanılması ile hesaplanmıştır. Her bir ünitenin ısı transfer ve tersinmezlik miktarı ve sistemin performans katsayısı ve ekserjik verimi sistem parametrelerine bağlı olarak belirlenmiştir. Çalışma aynı zamanda, soğurmalı soğutma çevriminin zamana göre değişmeyen davranışını incelemek için geliştirilmiş bir bilgisayar programı içermektedir. Sayısal modelleme, sistemin her bir ünitesine uygulanan; kütle, enerji ve ekserji denge eşitliklerinin çözümü esasına dayanır. Bilgisayar programı yardımı ile, ünite sıcaklıklarının ve karışım eşanjör etkinliğinin, sistem performans katsayısı ve ekserjik verimi üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çevrimin analizinden, jeneratör sıcaklığının artması ile sistem performansının yükselmeye devam etmediği ve maksimum bir değere ulaştıktan sonra düşmeye başladığı görülmüştür. Ayrıca, kondenser ve soğurucu sıcaklıklarındaki artışın sistem performansında bir düşüşe neden olduğu görülmüştür. Son olarak, eşanjör etkinliğininsistem performansı üzerindeki etkisi araştırılmış ve bu değerdeki artışın sistem performansını düşürdüğü bulunmuştur. Anahtar sözcükler : Soğurmalı soğutma çevrimi, LiBr-Su çözeltisi, ekserji analizi, termodinamiğin ikinci kanunu, tersinmezlik analizi Bilim Kodu: 625.04.01 vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EXERGY ANALYSIS OF ABSORPTION REFRIGERATION CYCLES GÜNDÜZ, Uğur M. Sc. in Mechanical Engineering Department Supervisor: Prof. Dr. Hafit YÜNCÜ November 1991, 116 pages This study presents first and second law analysis of thermodynamics of a single-stage absorption refrigeration cycle which uses lithium bromide-water solution as absorbent. Thermodynamic properties of LiBr-H20 solution have been calculated by using the experimental data and empirical relations available in the literature. The heat transfer and irreversibility rate of each unit, exergetic efficiency and coefficient of performance of the system have been determined in terms of system parameters. The study also includes a computer program which is developed to investigate the steady state behavior of the absorption refrigeration cycle. The numerical results are based on the solution of mass, energy and exergy balance equations which are applied to each unit of the system. The influence of working temperatures and solution heat exchanger effectiveness on coefficient of performance (COP) and exergetic efficiency (EE) have been investigated by means of the computer program. From analysis of the cycle, it has been found that the performance of the system does not continue to improve as the generator temperature increases. Performance of the system reaches to a maximum and then begins to decrease as the generator temperature inincreases. Furthermore, it has been found that increasing condenser and absorber temperatures result in a decrease in the system performance. Finally, the effect of the heat exchanger effectiveness on system performance has been investigated and it has been found that the increase in the effectiveness causes a decrease in the system performance. Key words : Absorption refrigeration cycle, LiBr- Water solution, exergy analysis, second law of thermodynamics, irreversibility analysis Science Code: 625.04.01 IV