Genelleştirilmiş aritmetik fonksiyonlar ve bunların konvülüsyonları üzerine
Generalized arithmetic functions and their convolutions
- Tez No: 167728
- Danışmanlar: PROF.DR. HASAN ŞENAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GENELLEŞTİRİLMİŞ ARİTMETİK FONKSİYONLAR VE BUNLARIN KONVÜLÜSYONLARI ÜZERİNE Havva COŞKUN Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Anabilim Dalı Matematik Öğretmenliği Programı Danışman: Prof. Dr. Hasan ŞENAY 2005, 58 Sayfa Jüri: Prof. Dr. Hasan ŞENAY Prof. Dr. Halil ARDAHAN Yrd. Doç. Dr. Cevdet ÇETİN Bu çalışmada aritmetik fonksiyonları daha genel bir anlamda ele alarak, bu konuda daha önce ortaya atılan problemlerin çözümlerini insidens fonksiyonlarını kullanarak elde ettik. Ayrıca, yeni bir insidens fonksiyonu tanımlayarak bu fonksiyonun diğer fonksiyonlarla aralarındaki ilişkiyi inceledik. Sonlu bir kümenin alt kümelerinin oluşturduğu kısmen sıralı kümede Möbius ve Zeta fonksiyonlarının özelliklerini inceledik. Daha sonra, bu küme üzerinde yeni bir insidens fonksiyonu tanımlayarak bu fonksiyonun Möbius ve Zeta fonksiyonları ile konvülüsyonlanndan bazı önemli sonuçlar elde ettik.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ms Thesis GENERALIZED ARITHMETICAL FUNCTİONS AND THEIR CONVOLUTIONS Havva COŞKUN Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Secondary Mathematics Teaching Program Supervisor: Prof. Dr. Hasan ŞENAY 2005, 58 Page Jury: Prof. Dr. Hasan ŞENAY Prof. Dr. Halil ARDAHAN Yrd. Doç. Dr. Cevdet ÇETİN In this research, we took arithmetical functions much more general setting and we solved problems with the aid of incidence functions which have been peviously discussed. Morever, we defined a new insidence function and we investigated its relations with other insidence functions. We researched the properties of famous Möbius and Zeta functions on the partially ordered set which consists of all subsets of a fmete set. Then, we defined a new function on this set presented some results from the convolution with Möbius and Zeta functions. 11