Yumuşak çeliğin 0.5M h2SO4 çözeltisi içerisindeki korozyonuna bağlı tiyollerin inhibitör etkisi
Inhibition efficiencies of some thiol compounds on the corrosion of mild steel in 0.5M h2SO4
- Tez No: 168090
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYSEL YURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada 0.5M H2SO4 çözeltisi içerisinde yumuşak çeliğin korozyonuna 2-aminoetan tiyol hidroklorür, 2-sistamin dihidroklorür, 2,3-dimerkapto-l-propanol, 1,2-etan ditiyol'ün inhibitor etkinlikleri potansiyodinamik polarizasyon, lineer polarizasyon ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi yöntemleri ile araştırılmıştır. İncelenen tiyol bileşiklerinin inhibitor etkinlilerinin, artan derişime bağlı olarak arttığı ve moleküllerin metal yüzeyine Langmuir adsorpsiyon izotermine uyacak şekilde adsorplandığı saptanmıştır. Langmuir adsorpsiyon izotermlerinden yararlanarak termodinamik adsorpsiyon parametreleri olan adsorpsiyon denge sabiti, Kads, ve adsorpsiyon serbest enerjisi, AGads, değerleri hesaplanmıştır. Çalışılan bileşiklerin inhibitor etkinliklerinde gözlenen farklılığın molekülün yapısındaki heteroatomların türüne ve sayışma bağlı olduğu saptanmış, yapısında kükürt ve azot bulunan bileşiklerin karma inhibitor olarak davranırken, yapısında sadece kükürt bulunan bileşiklerin anodik inhibitor olduğu bulunmuştur. Tiyollerin halojenür iyonlarıyla (T, Br“, Cl”) ve metal katyonlarıyla (Co+2, Ni+2, Zn+2, Cu+2) yumuşak çeliğin 0.5M H2SO4 çözeltisindeki korozyonuna sinerjik etkileri araştırılmıştır. Halojenür iyonlarının tiyollerle sinerjik etki sağladığı, inhibitor etkinliği değerlerini Cl“ < Br ”< I " sıralamasıyla arttırdığı belirlenmiştir. Metal katyonlarının ilavesi ise, tiyol molekülleri ve metal katyonlarının oluşturduğu kompleksin yumuşak çelik üzerine adsorpsiyonuyla inhibitor etkinliğini arttırdığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The inhibition effect of 2-amino ethane thiol hydrochloride, 2-cystamine dihydrochloride, 2,3- dimercapto-1-propanol, 1,2-ethanedithiol on the corrosion of mild steel in 0.5M H2SO4 solution were investigated by potentiodynamic polarisation, electrochemical impedance spectroscopy and linear polarisation methods. The variation in inhibiting efficiency of studied thiol compounds mainly depends on the type of the heteroatom present in the inhibitor molecule. All measurements show that inhibition efficiencies increase with increase in inhibitor concentration. This reveal that studied compounds are adsorbed on mild steel surface and the adsorption obeys Langmuir's adsorption isotherm. Thermodynamic parameters of adsorption (Kads, AGads) of thiols were calculated using Langmuir adsorption isotherm. Polarisation curves indicates that thiols containing both N and S in their structure atoms behave as mixed type inhibitor while thiols containing only S atom in their structure act essentially as anodic inhibitor. The synergistic effect of halide ions (I“, Br”, CI“) or some metal cations (Co2+, Ni2+, Cu2+, Zn2+) and thiols on the corrosion of mild steel has also been investigated. The increase in the inhibition efficiency values in the order of Cl”< Br“< I”indicates that halides play important role in the adsorption process. The addition of metal cations decreases the corrosion rate by the adsorption of complex ions formed by thiol molecules and metal cations.