Bazı piridin türevleri üzerinde kuantum kimyasal çalışmalar
Quantum chemical studies on some pyridine derivatives
  1. Tez No: 168091
  2. Yazar: BURCU DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL ÖĞRETİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bazı piridin türevlerinin sıvı iazda oluşum ısıları ve entropi değerleri teorik olarak hesaplanmış ve bu verilerin kullanılmasıyla hesaplanan asitlik sabitleri ile literatürdeki deneysel asitlik sabitleri arasındaki uyum incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda en başarılı yöntemin elektron verici grup içeren maddeler için PM3, elektron çekici grup içeren maddeler için AMI yöntemi olduğu saptanmıştır. Ayrıca bu çalışmada yöntemler arasındaki uyum da incelenmiştir. Yöntemler arasında AMI ve MNDO yöntemleri ile hesaplanan asitlik sabiti değerlerinin daha uyumlu olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The heats of formation and entropies were computed by semi empirical methods in the aqueous phase. The correlation between the the acid dissocation contants calculated by the obtained data and experimantel acid dissociation contants in literatüre have been investigated. As a result of this investigations PM3 VE AMI has determined as the most succesful method.Also in this study the correlation between the methods has been investigated and among these three methods acid dissocation contants which was calculated by AMI and MNDO methods observed to be more correlative.