Küresel kabuğun kuantum elektromagnetik sıfır nokta enerjisi
Quantum electromagnetic zero point energy of a spherical shell
- Tez No: 168128
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET Bu çalışmada a yarıçaplı ideal iletken bir küresel kabuğun elektro magnetik alan boşluk enerjisi tartışıldı. İlk olarak öz frekansların kompleks düzlemdeki kontur integrasyonu ve mod toplama metoduna göre küresel kabuk için Casimir enerjisi yeniden elde edildi. İkinci olarak kuantum boşluk enerjisi mod toplamı ile kontur integrali ve kesilim fonksiyonunun etkileri kullanılarak hesaplandı. Bu iki önemli teknikteki hesaplar ve aralarındaki ilişki tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The quantum vacuum energy of the electromagnetic field for a conducting spherical shell of radius a is discussed. Firstly a simple method for calculating the Casimir energy for a sphere is reproduced by considering mode summation and contour integration in a complex plane of eigenfrequencies. Secondly we calculated the quantum vacuum-energy by using the mod sum method with the contour integration and studied the effects of cutoff functions. We discussed the importance of this two cases calculation as well as its relation between those two calculating method.