Montaj için tasarım-endüstriyel bir uygulama
- Tez No: 168227
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMAL ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Ürün çeşitlilikleri, ürün tasarımcılarına bir çok farklı maddenin tasanm zorluğunu getirir. Üretim için tasarım ve montaj için tasarım uygulamaları kalitenin gelişmesi, montaj ve üretim maliyetlerinde azalma, pazarlama için zamanın kısalması ve ürünün basitleşmesinde artma gibi çok önemli yararlar sağlarlar. Bu tezin amacı tasarımda DFA konusunda fikirler, uygulamalar sunmak ve bu konuda çalışmak isteyen kişilere bir bakış açısı kazandırmak, gelecek araştırmalar ve uygulamalar için bazı ana hatlar ve referanslar sağlamaktır. Bu çerçevede, yeni bir uygulama olan DFA konusunda yapılan çalışmalar araştırılmış, bu konunun pratik uygulama alanları incelenmiştir. Bütün bu çalışmalar değerlendirilerek mevcut yapılmış bir tasarım DFA kuralları dikkate alınarak tekrar tasarlanmıştır. İki tasarım için montaj zamanı, montaj maliyeti ve parça sayısında azalma gibi işletme için en önemli kriterler hesaplanmıştır. Geliştirilen tasarım için bu kriterlerin tümünde önemli bir iyileşme kaydedilmiştir. ANAHTAR KELİMELER.. Montaj İçin Tasarım. Tasanm Kuralları. Otomatik Montaj
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT The product variations bring enourmous design difficulties of different product for designers. Design for assembly and design for manufacturing provide benefits for the development of quality, for the decrease of assembly and manufacturing cost, for the reduction of marketing time and the simplification of a product. The goals of this thesis are to present the opinions and applications on the subject of DFA, to provide the quidelines and references for the future applications and searchs. In this frame, the studies implemented on DFA, which is a new application, were investigated. Industrial applications were reviewed. As an application headlamp was redesigned by taking DFA rules into considerations. Criterions such as time, cost and the reduction in the number of parts, that are very important for the companies, were evaluated for the previous and the new design. The new design was proved to be much better. KEYWORDS:. Design For Assembly. Rules Of Design. Automatic Assembly