Üretim hattı dengelemesine benzetim yaklaşımı ve bir uygulama
A simulation approach for production line balancing and a case study
- Tez No: 168414
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BAHADIR GÜLSÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Sanayileşme süreci sırasında, toplam işin tek bir işçi tarafından yapılması yerine, işin öğelerine ayrılması ve her bir öğesini farklı işçilerin yapması ile üretim hızının artacağı ve maliyetinin düşeceği belirlenmiştir.Bu tespitle beraber üretim, üzerinde değişik iş istasyonlarının sıralandığı bir hat üzerinde yapılmaya başlanmıştır. Fabrikalarda iş istasyonlarının boş beklemesi, gecikmeler ve ara depolardaki yığılmalar işlem süreleri aralarındaki farklardan meydana gelir. Bu farkların giderilmesi amacıyla yapılan çalışmalara Üretim Hattının Dengelenmesi denir. Bu tezde çeşitli imalat/montaj hatlarının dengeleme metotlarına yer verilmiştir. İlk iki bölümde Üretim yöntemleri, montaj hattı dengeleme kavramları; 3. ve 4. bölümlerde Montaj hattı dengeleme metotlarına yer verilmiştir. 5. Bölümde ise bir örnek olay üzerinde bilgisayar ortamında hat dengelemesi ve benzetim yapılarak verimlilik araştırması yapılmıştır. Verimliliğin artması da maliyetlerin düşmesini sağlamaktadır. Üretim Hatlarının Dengelenmesi ile şirketlerde verimlilik yükselmekte, karlılık artmaktadır. Şirketlerin rekabet gücü de bu sayede artmaktadır. Bu konu üzerinde yeni yapılan çalışmalar da bu konunun önemini vurgulamaktadır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT During the industrialization period, instead of carrying out complete work by one single worker, it has been recognized that to break it into the small pieces and to carry out every elements of it by different workers would increase the manufacturing speed and decrease the costs. Waste time in workstations, delays and heaps in store occurs from differences between operation times. The studies doing due to removing these differences are called Assembly Line Balancing. Assembly Line Balancing methods have been mentioned in the thesis. In the first and the second chapters; production methods and assembly line balancing concept, and also in the third and forth chapters Assembly Line Balancing methods have been defined. The last chapter show us line balancing and simulating on the assembly line at computer for productivity. At the end of the last chapter, Increasing productivity causes reducing costs. Productivity and profitability are increased by assembly line balancing methods, so that competing power is rised. New studies emphasize the importance of assembly line balancing, too. vn